Darovací smlouva pozemek: Jak na to bez zbytečných chyb?

Darovací Smlouva Pozemek

Co je darovací smlouva

Jedná se o dvoustranný právní akt, kterým dárce bezplatně převádí vlastnické právo k nemovité věci, v tomto případě k pozemku, na obdarovaného, a ten dar přijímá. Darovací smlouva na pozemek musí být vždy sepsána ve formě notářského zápisu, jinak je neplatná. Notář ověří totožnost účastníků, zkontroluje vlastnictví pozemku a zajistí vklad do katastru nemovitostí. Typ smlouvy pro darování pozemku je tedy vždy darovací smlouva ve formě notářského zápisu. V darovací smlouvě musí být přesně specifikován pozemek, který je předmětem darování, a to pomocí údajů z katastru nemovitostí. Dále musí být jasně stanoven dárce a obdarovaný. Smlouva může obsahovat i další ujednání, například o věcném břemeni k pozemku, o podmínkách darování nebo o tom, co se stane, když obdarovaný dar odmítne nebo zemře dříve, než dárce.

Druhy pozemků

V závislosti na charakteru pozemku, který je předmětem darování, se liší i typ darovací smlouvy. Pro darování pozemku v České republice se nejčastěji setkáváme s těmito druhy pozemků:

Zemědělská půda: Patří sem pole, louky, pastviny, vinice, chmelnice a ovocné sady. Darování zemědělské půdy podléhá specifickým pravidlům, zejména pokud jde o předkupní práva a omezení pro nabyvatele.

Lesní pozemky: Pro darování lesních pozemků platí přísnější pravidla než pro ostatní druhy pozemků. Důvodem je ochrana lesa jakožto významného přírodního bohatství.

Stavební pozemky: Darování stavebního pozemku je relativně běžné. Je však nutné dbát na to, aby pozemek byl skutečně určen k zastavění a zda nepodléhá nějakým omezením.

Zahrady: Zahrady se obvykle darují jako součást rodinného domu. Pro darování zahrady platí obecná pravidla pro darování nemovitostí.

Při darování pozemku je vždy nutné pečlivě zjistit, o jaký druh pozemku se jedná, a seznámit se s příslušnými právními předpisy.

Vlastnictví pozemku

Vlastnictví pozemku je v České republice chráněno zákonem a jeho převod je možný pouze na základě platné smlouvy. V případě darování pozemku je nutné sepsat darovací smlouvu. Darovací smlouva na pozemek musí být obligátně v písemné formě a musí být úředně ověřena. V opačném případě by byla smlouva neplatná. Typ smlouvy pro darování pozemku se odvíjí od toho, zda se jedná o darování mezi příbuznými, nebo osobami blízkými. V případě darování mezi příbuznými je možné využít zjednodušenou formu darovací smlouvy. Darovací smlouva musí obsahovat přesnou identifikaci dárce a obdarovaného, popis darovaného pozemku, prohlášení dárce o darování a prohlášení obdarovaného o přijetí daru. Dále je vhodné uvést i případné podmínky darování.

Srovnání smluv týkajících se pozemků
Vlastnictví Typ smlouvy Poplatky Daně
Převod Kupní smlouva Ano (daň z nabytí nemovitých věcí) Ano (daň z příjmu)
Převod Darovací smlouva Ne (v případě darování v přímé linii) Ne (v případě darování v přímé linii)

Náležitosti smlouvy

Darovací smlouva na pozemek musí splňovat specifické náležitosti, aby byla platná. Písemná forma je nezbytná a obě strany, dárce i obdarovaný, ji musí podepsat. Důležitou součástí je přesná identifikace pozemku, a to pomocí jeho čísla parcely, výměry a katastrálního území, ve kterém se nachází. Dále musí být jasně definován předmět darování, tedy že se jedná o darování pozemku a zda se darování vztahuje i na případné stavby či jiné objekty na něm stojící. Smlouva by měla obsahovat prohlášení dárce, že je vlastníkem pozemku a že je oprávněn s ním nakládat. Doporučuje se také uvést, zda na pozemku neváznou nějaká věcná břemena nebo zástavní práva. Pro darování pozemku se obvykle používá standardní typ smlouvy o darování nemovitosti, který je k dispozici u notáře nebo na internetu. Nicméně, vždy je vhodné konzultovat obsah smlouvy s odborníkem, aby byla zajištěna její právní správnost a platnost.

Forma darovací smlouvy

Darovaní pozemku je velký krok, a proto je důležité, aby darovací smlouva splňovala všechny zákonné náležitosti. Forma darovací smlouvy na pozemek je stanovena zákonem. Smlouva musí být písemná, jinak je neplatná. Nestačí tedy ústní dohoda, i kdyby ji stvrdili svědci. Písemná forma smlouvy chrání obě strany, dárce i obdarovaného, před případnými budoucími spory. Smlouva musí obsahovat přesnou identifikaci pozemku, který je předmětem darování. K tomu slouží zejména údaje z katastru nemovitostí, jako je číslo parcely, výměra a přesné umístění. Dále musí být ve smlouvě jasně uvedeno, kdo je dárcem a kdo obdarovaným. Důležitou součástí darovací smlouvy je také prohlášení dárce, že darovaný pozemek je jeho vlastnictvím a že na něm neváznou žádná práva třetích osob. Doporučuje se, aby darovací smlouvu ověřil svým podpisem a razítkem notář. Notářsky ověřený podpis dává smlouvě vyšší právní váhu a usnadňuje následný vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Účastníci smlouvy

V darovací smlouvě na pozemek vystupují dvě smluvní strany: dárce a obdarovaný. Dárcem se rozumí vlastník pozemku, který jej bezplatně převodí na obdarovaného. Dárcem se může stát fyzická osoba i právnická osoba. Důležité je, aby byl dárce plně svéprávný a vlastnil pozemek v plném rozsahu. Obdarovaným se stává osoba, které je pozemek darován. Obdarovaným může být opět fyzická osoba i právnická osoba, a to bez ohledu na vzájemný vztah s dárcem. Smlouva o darování pozemku musí být vždy sepsána ve formě písemné a musí obsahovat všechny zákonem stanovené náležitosti. Mezi tyto náležitosti patří zejména přesná identifikace smluvních stran, popis darovaného pozemku a prohlášení dárce o jeho bezplatném darování. Smlouvu musí podepsat obě smluvní strany. Pro převedení vlastnického práva k pozemku je poté nutné darovací smlouvu doručit na katastrální úřad.

Darovací smlouva na pozemek, tento dokument s tak prostým názvem, má moc přenést kus země z jedněch rukou do druhých, a s ním i kus historie, budoucnosti a snů.

Bořivoj Král

Předmět darování

V darovací smlouvě na pozemek je klíčové přesně specifikovat předmět darování, tedy pozemek samotný. Tento pozemek musí být jednoznačně identifikován, a to uvedením jeho parcelního čísla, katastrálního území a listu vlastnictví. Důležité je také uvést výměru pozemku a jeho druh, například zda se jedná o ornou půdu, lesní pozemek, stavební parcelu atd. Nedílnou součástí popisu pozemku by měly být i případné stavby na něm stojící, a to včetně jejich součástí a příslušenství. Pokud darujete pouze část pozemku, je nutné tuto část přesně vymezit, ideálně geometrickým plánem. Pro darování pozemku se obvykle používá písemná forma darovací smlouvy. Tato smlouva musí obsahovat všechny náležitosti dané občanským zákoníkem, aby byla platná. V případě pochybností je vhodné obrátit se na odborníka, například advokáta, který vám s přípravou darovací smlouvy pomůže.

Odmítnutí daru

Darovaná strana má právo dar odmítnout. Odmítnutí daru musí být učiněno písemně a doručeno dárci. V případě pozemku se pro darování používá darovací smlouva. Darovací smlouva na pozemek musí být vedena ve formě notářského zápisu, jinak je neplatná. V odmítnutí daru by mělo být jasně uvedeno, že se jedná o odmítnutí daru dle darovací smlouvy a měly by být specifikovány identifikační údaje darovací smlouvy, které umožní její jednoznačnou identifikaci. Odmítnutím daru se má za to, že dar nikdy nebyl darován.

Zrušení darovací smlouvy

Zrušení darovací smlouvy, kterou byl darován pozemek, se řídí ustanoveními občanského zákoníku. Důležité je si uvědomit, že darovací smlouva na pozemek vyžaduje písemnou formu a podpisy smluvních stran musí být úředně ověřeny. V opačném případě je smlouva neplatná. Zrušit darovací smlouvu lze dohodou obou stran, tedy dárce i obdarovaného. Tato dohoda musí mít rovněž písemnou formu s úředně ověřenými podpisy. Dále je možné darovací smlouvu zrušit i jednostranně, a to z důvodů stanovených v občanském zákoníku. Mezi tyto důvody patří například nevděk obdarovaného vůči dárci, hrubé porušení mravnosti ze strany obdarovaného, nebo pokud se obdarovaný dostane do takové tíživé situace, že by darování pozemku pro něj představovalo značnou újmu. V případě sporu o platnost darovací smlouvy nebo o její zrušení je nutné obrátit se na soud.

Daň z darování

V případě darování pozemku je důležité věnovat pozornost i daňovým povinnostem. Daň z darování se v České republice řídí zákonem o dani z příjmů. Pokud jde o darování pozemku v rámci rodiny, obvykle se na něj vztahuje osvobození od daně. Pro uplatnění osvobození je nutné splnit podmínky stanovené zákonem, například darování mezi manželi, rodiči a dětmi, prarodiči a vnuky. Typ smlouvy pro darování pozemku musí být písemný a musí obsahovat všechny náležitosti dané občanským zákoníkem. Smlouva musí být vedena v písemné formě a musí být úředně ověřena. V opačném případě by mohla být smlouva neplatná. Doporučuje se konzultovat daňové a právní aspekty darování pozemku s odborníkem, například daňovým poradcem nebo advokátem, aby se předešlo případným komplikacím.

Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí je veřejný seznam, kde jsou evidovány všechny nemovitosti v České republice, včetně pozemků. Pro darování pozemku je katastr nemovitostí klíčový, protože dochází k převodu vlastnického práva. Darovací smlouva na pozemek musí být vedena v písemné formě a musí být úředně ověřena. Bez ověřených podpisů účastníků smlouvy katastr nemovitostí převod vlastnictví nezapíše. Typ smlouvy pro darování pozemku je darovací smlouva. V ní musí být jasně specifikován dárce, obdarovaný, předmět darování (pozemek) a jeho specifikace dle katastru nemovitostí. Dále je vhodné uvést, zda se darování týká celého pozemku nebo jeho části. Po podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí a splnění všech náležitostí katastrální úřad provede zápis. Tímto zápisem se stává obdarovaný oficiálním vlastníkem darovaného pozemku.

Tipy pro hladký průběh

Důkladná příprava je klíčem k bezproblémovému darování pozemku. Před sepsáním darovací smlouvy si ověřte všechny důležité aspekty, abyste předešli případným komplikacím. Zkontrolujte si stav pozemku v katastru nemovitostí a ujistěte se, že je darování možné. Nezapomeňte na daňové povinnosti, které s darováním pozemku souvisí. Sepsání darovací smlouvy svěřte do rukou odborníka, například notáře nebo advokáta. Smlouva musí obsahovat všechny náležitosti dané zákonem, aby byla platná. Po podpisu smlouvy nezapomeňte na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Teprve zápisem do katastru se stane obdarovaný oficiálním vlastníkem pozemku. Dodržením těchto tipů zajistíte hladký průběh darování pozemku bez zbytečných překážek.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: právo