Gina Lollobrigida filmy: Kráska, která okouzlila Hollywood
- Raná léta a začátky kariéry
- Průlom s filmy Fanfán Tulipán a Chleb, láska a sny
- Mezinárodní hvězda: Římanka a Notre Dame
- Spolupráce s hvězdami: Bogart, Lancaster, Mastroianni
- Komediální role a filmy s Terence Hillem
- Odklon od herectví: fotografie a sochařství
- Návrat na plátno v 90. letech
- Odkaz filmové legendy: krása a talent
- Gina Lollobrigida: Ikona italského neorealismu
- Oblíbené filmy s Ginou Lollobrigidou: výběr fanoušků
Raná léta a začátky kariéry
Gina Lollobrigida, italská filmová legenda, se narodila 4. července 1927 v chudé rodině v malebném městečku Subiaco nedaleko Říma. Její krása byla nepřehlédnutelná už od útlého věku. V mládí se věnovala modelingu a účastnila se několika soutěží krásy. V roce 1947 se umístila na třetím místě v soutěži Miss Italia, což jí otevřelo dveře do světa filmu.
Její první filmové role byly spíše epizodní, ale i tak na sebe dokázala strhnout pozornost. Hrála například ve filmech Láska a žárlivost (1951) nebo Fanfán Tulipán (1952). Zlom v její kariéře nastal v roce 1953, kdy ztvárnila hlavní roli ve filmu Chleba, láska a fantazie. Tato romantická komedie se stala obrovským hitem a Gina Lollobrigida se stala mezinárodní hvězdou.
Od té doby se objevila v desítkách filmů, a to nejen v Itálii, ale i v Hollywoodu. Spolupracovala s režisérskými legendami jako Vittorio De Sica, John Huston nebo Carol Reed. Mezi její nejznámější filmy patří: Římanka (1954), Zvoník u Matky Boží (1956), Trapéza (1956), Šalamoun a královna ze Sáby (1959) nebo Pojď si se mnou zaplavat (1964).
Průlom s filmy Fanfán Tulipán a Chleb, láska a sny
Svět filmu si Ginu Lollobrigidu uhranul už v jejích mladých letech a brzy se stala jednou z nejzářivějších hvězd italské kinematografie. Její cesta k mezinárodní slávě ale nebyla bez překážek. Po menších rolích v italských filmech přišel zlomový rok 1952. Tehdy se Gina Lollobrigida objevila ve dvou filmech, které ji katapultovaly mezi filmové hvězdy: Fanfán Tulipán a Chleb, láska a sny.
Fanfán Tulipán, kostýmní dobrodružný film s Gerardem Philipem v hlavní roli, se stal obrovským hitem a Gina Lollobrigida v roli krásné cikánky Adeline si získala srdce diváků po celém světě. Její krása, temperament a herecký talent zazářily v plné síle. Druhým filmem, který v roce 1952 upevnil její hvězdný status, byl Chleb, láska a sny. V této romantické komedii, odehrávající se v malebném prostředí italského venkova, ztvárnila Gina Lollobrigida postavu svůdné, ale dobrosrdečné venkovanky. Film se stal kasovním trhákem v Itálii a vynesl Gině Lollobrigida cenu Nastro d'Argento (Stříbrná stuha) pro nejlepší herečku.
Tyto dva filmy, Fanfán Tulipán a Chleb, láska a sny, představovaly pro Ginu Lollobrigidu klíčový moment v kariéře. Otevřely jí dveře do světa mezinárodní kinematografie a zajistily jí status filmové ikony.
Mezinárodní hvězda: Římanka a Notre Dame
Gina Lollobrigida, italská diva s očima jako safíry, si podmanila svět nejen svou krásou, ale i hereckým talentem. Její filmografie čítá desítky snímků, ale některé z nich se nesmazatelně zapsaly do dějin kinematografie. Mezi nimi září i dva velkofilmy, které ji katapultovaly mezi mezinárodní hvězdy: "Římanka" a "Chrám Matky Boží v Paříži".
"Římanka" z roku 1954, natočená podle novely Alberta Moravii, představila Lollobrigidu jako krásnou a smyslnou Adrianu. Její výkon, plný vášně a autentických emocí, uchvátil diváky i kritiky. Film se stal mezinárodním hitem a Lollobrigida získala cenu Nastro d'Argento pro nejlepší herečku.
O rok později zazářila v další nezapomenutelné roli, tentokrát jako Esmeralda v adaptaci slavného Hugovýho románu "Chrám Matky Boží v Paříži". Její ztvárnění krásné a nevinné cikánky, pronásledované osudem, patří k nejikoničtějším v historii filmu. Lollobrigida dokázala vystihnout Esmeraldinu křehkost i vnitřní sílu a vytvořila postavu, která dodnes dojímá diváky po celém světě.
Tyto dva filmy, "Římanka" a "Chrám Matky Boží v Paříži", představují vrchol Lollobrigidiny herecké kariéry a zároveň symbolizují její triumf na mezinárodní scéně. Gina Lollobrigida se stala symbolem italské krásy a talentu, který si podmanil svět.
Spolupráce s hvězdami: Bogart, Lancaster, Mastroianni
Gina Lollobrigida, italská diva s oslnivým úsměvem a talentem, který jí otevřel dveře do Hollywoodu, si zahrála po boku největších hvězd filmového plátna. Její krása a charisma uchvátily nejednoho hereckého kolegu, ale i diváky po celém světě.
Spolupráce s Humphrey Bogartem ve filmu "Beat the Devil" (1953) patří k jejím nejznámějším. S charismatickým Burtem Lancasterem vytvořila nezapomenutelný pár ve filmu "Trapeze" (1956). Jejich chemie na plátně je nepopiratelná a film se stal kasovním trhákem. Italský idol Marcello Mastroianni byl jejím hereckým partnerem v několika filmech, například "La Donna più bella del mondo" (1955) nebo "Come September" (1961). Společně vytvořili nezapomenutelné filmové momenty, které dodnes těší diváky po celém světě.
Giny Lollobrigidy si všimli a spolupracovali s ní ti nejtalentovanější režiséři a herci své doby. Její filmografie je důkazem jejího talentu a krásy, která nestárne.
Gina Lollobrigida, to byla krása, která dokázala zastavit čas. Její filmy, to je oslava ženskosti a elegance, která ani po letech neztrácí svůj půvab.
Hana Králová
Komediální role a filmy s Terence Hillem
Ačkoliv si Terenca Hilla spojujeme především s akčními komediemi po boku Buda Spencera, jeho filmografie skrývá i několik zajímavností. Málokdo ví, že si zahrál i po boku italské filmové divy Giny Lollobrigidy. Stalo se tak v roce 1959 v historickém filmu "Goliáš a barbar" (Goliath and the Barbarian). V tomto snímku Terence Hill, tehdy ještě pod svým pravým jménem Mario Girotti, ztvárnil roli jistého Caia Gracca. Gina Lollobrigida si zahrála hlavní ženskou postavu, královnu Iliju. Film byl sice natočen v duchu tehdy populárních historických dobrodružných filmů, ale i zde probleskoval Hillův komediální talent, a to i přes to, že se nejednalo o komediální roli. Spolupráce s Ginou Lollobrigidou byla pro začínajícího herce jistě velkou zkušeností a krokem do světa filmu. Ačkoliv se jejich cesty později nerozešly, "Goliáš a barbar" zůstává zajímavým bodem v Hillově filmografii a připomínkou jeho všestrannosti.
Odklon od herectví: fotografie a sochařství
Gina Lollobrigida, italská filmová diva, okouzlila svět nejen svou krásou, ale i talentem. Hrála po boku legend jako Humphrey Bogart, Frank Sinatra a Rock Hudson ve filmech jako "Římanka", "Zvoník u Matky Boží" a "Trapéz". Méně známá je však její druhá vášeň: umění. V 70. letech se Lollobrigida začala věnovat fotografování a sochařství. Její fotografie, často portréty slavných osobností, odrážely její cit pro krásu a detail. Mezi její fotografické subjekty patřili Fidel Castro, Paul Newman a Salvador Dalí. Sochařství se stalo pro Lollobrigidu vášnivým koníčkem. Její bronzové sochy, inspirované mytologií a ženskou formou, byly vystaveny po celém světě. Přechod od filmového plátna k fotografování a sochařství svědčí o Lollobrigidině všestrannosti a touze po tvůrčím vyjádření. Její umělecké dědictví tak přesahuje hranice filmového světa a ukazuje ženu s mnoha talenty.
Název filmu | Rok vydání | Žánr |
---|---|---|
Chleb, láska a fantazie (Pane, amore e fantasia) | 1953 | Romantická komedie |
Kráska z Říma (La Romana) | 1954 | Drama |
Návrat na plátno v 90. letech
Po období relativního útlumu v 80. letech se Gina Lollobrigida vrátila na filmová plátna v 90. letech, i když s menší intenzitou než v dobách své největší slávy. Její role se změnily, odrážely její věk a zkušenosti a posouvaly se spíše do charakterních poloh.
V roce 1995 si zahrála ve filmu "Sto a jedna noc" (Les cent et une nuits de Simon Cinéma) režiséra Agnese Vardy, kde ztvárnila roli sebe sama. Film byl poctou světové kinematografii a Lollobrigida v něm stanula po boku dalších legendárních herců.
V roce 1996 se objevila v televizním filmu "Strážci pokladů" (Deceptions II: Edge of Deception), kde si zahrála po boku Stefanie Powers. Film byl pokračováním úspěšného televizního filmu z roku 1985 a Lollobrigida si v něm zopakovala roli princezny Olinky.
Její poslední filmová role přišla v roce 1999 ve francouzském filmu "XXL" s Gérardem Depardieuem v hlavní roli. Zde si zahrála menší, ale výraznou roli babičky.
I když se Gina Lollobrigida v 90. letech objevovala na filmovém plátně spíše sporadicky, její role potvrdily její herecký talent a status filmové ikony.
Odkaz filmové legendy: krása a talent
Gina Lollobrigida, pro mnohé "nejkrásnější žena světa", zanechala v kinematografii nesmazatelnou stopu. Její krása, charisma a herecký talent uchvátily publikum po celém světě. Od počátků v italských filmech až po hollywoodské trháky, Lollobrigida zářila na plátně a stala se ikonou filmového plátna.
Její filmografie je plná nezapomenutelných rolí. Kdo by si nepamatoval Esmeraldu z filmu "Zvoník u Matky Boží" (1956) po boku Anthonyho Quinna? Nebo temperamentní Adrianu v "Fanfán Tulipán" (1952) s Gérardem Philipe? Lollobrigida dokázala zahrát jak romantické hrdinky, tak silné a nezávislé ženy, čímž si získala srdce diváků napříč generacemi. Její talent se neomezoval pouze na herectví. Byla také uznávanou fotografkou a sochařkou.
Odkaz Giny Lollobrigidy je dodnes živý. Její filmy jsou stále oblíbené a inspirují nové generace filmařů i diváků. Její krása a talent zůstávají inspirací a připomínkou zlaté éry kinematografie.
Gina Lollobrigida: Ikona italského neorealismu
Gina Lollobrigida, přezdívaná "Nejkrásnější žena světa", byla víc než jen krásnou tváří. Její talent a charisma z ní udělaly jednu z nejzářivějších hvězd italské kinematografie, obzvláště v období poválečného neorealismu.
Filmy s Ginou Lollobrigidou, jako "Chlebová láska" (1953) od Luigiho Comenciniho, ukazují její schopnost ztvárnit silné ženské postavy, které se potýkají s těžkostmi poválečné Itálie. Její role v "Fanfán Tulipán" (1952) s Gérardem Philipem zase odhalila její komediální talent a šarm, který si podmanil publikum po celém světě.
Lollobrigida se nebála experimentovat a objevovala se i v hollywoodských produkcích. Zahrála si po boku Humphreyho Bogarta v "Kilimandžáro" (1952) a s Burtem Lancasterem v "Trapéze" (1956). Přestože dosáhla mezinárodní slávy, zůstala věrná svým italským kořenům a i nadále spolupracovala s režiséry jako Pietro Germi ("Rozdělit se dá i v nebi", 1954).
Její filmografie je plná nezapomenutelných rolí, které z ní udělaly ikonu italského neorealismu a symbol ženské krásy a síly. Gina Lollobrigida dokázala, že krása a talent se mohou vzájemně doplňovat a vytvářet nezapomenutelné filmové zážitky.
Oblíbené filmy s Ginou Lollobrigidou: výběr fanoušků
Gina Lollobrigida, italská kráska s uhrančivým pohledem, si podmanila filmové plátno v 50. a 60. letech. Její krása a talent z ní udělaly mezinárodní hvězdu a zanechaly nám nezapomenutelné filmové momenty. Pojďme se podívat na některé z jejích filmů, které fanoušci milují dodnes.
"Chleb, láska a fantazie" (1953) je klasická italská komedie, kde Gina září jako temperamentní "Bersaglierova vdova". Její komické načasování a chemie s partnerem na plátně, Vittoriem De Sicou, z filmu dělají nadčasovou zábavu.
"Fanfán La Tulipe" (1952) je dobrodružný film, ve kterém Gina předvádí svůj komediální talent po boku Gérarda Philipa. Její role temperamentní a svobodomyslné Caroline je plná energie a vtipu.
"Zvoník u Matky Boží" (1956) je adaptací slavného románu Victora Huga, kde Gina ztvárnila krásnou Esmeraldu. Její procítěný výkon a tragický osud postavy zanechávají v divácích hluboký dojem.
"Pozor, muži!" (1954) je další komediální lahůdka, ve které Gina exceluje. Její role svůdné, ale zároveň chytré a emancipované ženy, která si umí poradit s mužským světem, je dodnes inspirativní.
Tyto filmy představují jen zlomek bohaté filmografie Giny Lollobrigidy. Její krása, talent a charisma z ní udělaly legendu a její filmy si budou diváci užívat ještě po generace.
Publikováno: 19. 08. 2024
Kategorie: herci