Kouzelné Vánoce 2023: Pestrý program pro celou rodinu

Program Na Vanoce 2023

Vánoční trhy

Vánoční atmosféra se pomalu vkrádá do našich domovů a s ní i neodolatelná vůně purpury, svařeného vína a vánočního cukroví. Ano, blíží se doba adventu a s ní i oblíbené vánoční trhy! Plánujete už teď, kam se letos vydáte nasát tu pravou vánoční atmosféru?

Rok 2023 slibuje pestrou škálu vánočních trhů po celé České republice. Ať už dáváte přednost tradičním trhům s bohatou historií, nebo modernějším variantám s originálními produkty a programem, zaručeně si přijdete na své.

Mezi nejoblíbenější destinace bezesporu patří vánoční trhy v Praze. Staroměstské a Václavské náměstí se promění v pohádkovou krajinu plnou světýlek, stánků s ručně vyráběnými ozdobami, vánočními dekoracemi a tradičními pochoutkami. Děti potěší živý betlém a bohatý program plný vánočních koled a pohádek.

Nejen Praha ale žije v prosinci Vánocemi. Kouzelnou atmosféru si užijete i na náměstích v Českých Budějovicích, Brně, Olomouci, Kutné Hoře a dalších historických městech. Každé z nich nabídne unikátní atmosféru a program, který potěší malé i velké návštěvníky.

Nezapomeňte si včas zjistit termíny a otevírací dobu jednotlivých vánočních trhů. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv destinaci, přejeme vám, ať si adventní čas užijete plnými doušky a nasajete tu pravou vánoční atmosféru.

Divadelní představení

Vánoce jsou časem pohádek a kouzel, a co by to bylo za Vánoce bez pořádného divadelního představení? Ať už hledáte zábavu pro celou rodinu, romantický večer ve dvou nebo něco speciálního pro nejmenší, divadelní scény po celé zemi si pro vás na Vánoce 2023 připravily bohatý program.

Klasikou, která nikdy nezklame, jsou pohádky. Vybírat můžete z tradičních příběhů jako Tři oříšky pro Popelku, Mrazík nebo Vánoční koleda, ale i z modernějších adaptací. Pro milovníky baletu je tu nestárnoucí Louskáček, který vás okouzlí svou krásou a půvabem.

Pokud dáváte přednost činohře, nenechte si ujít vánoční komedie, které vás zaručeně rozesmějí. Pro náročnější diváky jsou tu pak dramata s vánoční tematikou, která vás donutí k zamyšlení.

Ať už si vyberete cokoli, divadelní představení vám zaručeně zpříjemní vánoční svátky a navodí tu pravou sváteční atmosféru. Nezapomeňte si včas rezervovat vstupenky, abyste o svůj oblíbený kus nepřišli!

Koncerty

Vánoční čas je jako stvořený pro krásnou hudbu a letos tomu nebude jinak! Ať už jste fanoušky klasiky, jazzu nebo třeba popových koled, v prosinci 2023 si určitě přijdete na své. Mnoho měst chystá bohatý program plný vánočních koncertů. Praha bude hostit tradiční koncerty adventní a vánoční hudby v kostelech i koncertních síních. Brno láká na vánoční festival s mezinárodní účastí a Olomouc nabídne kouzelnou atmosféru adventních trhů s hudebním doprovodem. Nezapomeňte sledovat webové stránky a sociální sítě svých oblíbených interpretů a kulturních institucí, kde najdete aktuální informace o koncertech a předprodejích vstupenek. Včasná rezervace se vyplatí, protože lístky na vánoční koncerty bývají rychle vyprodané. Užijte si vánoční čas s krásnou hudbou!

Výstavy

Vánoční čas je v plném proudu a s ním i hojnost akcí a výstav, které navodí tu pravou sváteční atmosféru. Ať už se chystáte s rodinou, přáteli nebo si chcete užít vánoční klid o samotě, nabídka je opravdu pestrá. Milovníci tradic by si neměli nechat ujít vánoční trhy, které se konají ve většině měst a nabízejí tradiční pochutiny, řemeslné výrobky a bohatý kulturní program. Pro rodiny s dětmi jsou ideální vánoční pohádky v divadlech nebo speciální vánoční programy v zoologických zahradách. Pokud hledáte spíše duchovní zážitek, navštivte některý z adventních koncertů nebo vánočních mší. Nezapomeňte se také podívat na programy místních muzeí a galerií, které často připravují speciální vánoční výstavy. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, užijte si vánoční čas plnými doušky!

Filmy v kinech

Vánoční svátky jsou jako stvořené pro odpočinek s rodinou a přáteli, a co by to bylo za Vánoce bez sledování pohádek a filmů? I letos si pro nás kina připravila bohatý program plný vánoční atmosféry. Na Štědrý den a během vánočních svátků se můžete těšit na klasické pohádky, které nás provází už od dětství, ale i na novinky, které jistě potěší malé i velké diváky. Kromě pohádek se v kinech objeví i rodinné komedie a romantické filmy, které navodí tu pravou vánoční pohodu. Ať už se rozhodnete pro pohádkovou klasiku nebo pro novinku, návštěva kina během vánočních svátků bude nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu. Nezapomeňte si včas zarezervovat vstupenky, ať vám neuteče vaše oblíbená pohádka!

Workshopy a kurzy

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i čas rozjímání, pohody a tvoření. Proč si letos neozvláštnit adventní čas a nenaučit se něco nového na některém z vánočních workshopů a kurzů? Nabídka je opravdu pestrá a uspokojí malé i velké, začátečníky i pokročilé.

Milovníci tradičních Vánoc si přijdou na své při výrobě vlastních vánočních ozdob. Naučíte se zdobit perníčky, plést adventní věnce z voňavého chvojí nebo vyrábět svícny a dekorace z netradičních materiálů. Děti se zabaví při tvoření papírových řetězů, andílků a vánočních přáníček.

Pro ty, kteří hledají originální dárky, jsou tu kurzy výroby vánoční kosmetiky, mýdel a svíček. Pod vedením zkušených lektorů si vyrobíte voňavé dárky pro své blízké a zároveň si odnesete spoustu inspirace a užitečných rad.

Na své si přijdou i gurmáni. Vánoční kurzy vaření a pečení vám prozradí tipy a triky na přípravu tradičních vánočních pokrmů i moderních variant. Naučíte se péct cukroví, zdobit dorty a připravovat slavnostní menu.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv workshop či kurz, čeká vás příjemně strávený čas v předvánoční atmosféře, nové znalosti a dovednosti a originální výrobky, které vám budou připomínat Vánoce 2023. Neváhejte a přihlaste se včas, kapacita kurzů je omezená.

Čtení pohádek

Vánoce bez pohádek? Nepředstavitelné! Ať už se chystáte na Štědrý večer u krbu s rodinou, nebo plánujete vánoční besídku pro děti, čtení pohádek je tou správnou volbou, jak navodit tu pravou sváteční atmosféru. Klasické příběhy jako "O Popelce", "Dvanáct měsíčků" nebo "O vánoční hvězdě" v nás probouzí ty nejkrásnější emoce a připomínají nám důležité hodnoty jako láska, dobro a naděje.

Nebojte se sáhnout i po méně známých pohádkách s vánoční tematikou. Existuje mnoho krásných příběhů od českých i zahraničních autorů, které čekají na své objevení. Co takhle letos vyzkoušet něco nového a obohatit tak vaši vánoční tradici?

Ať už zvolíte jakoukoli pohádku, nezapomeňte na to nejdůležitější – užijte si společné chvíle s vašimi blízkými a nechte se unést kouzlem Vánoc.

Vánoční jarmarky

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i kouzelná atmosféra vánočních jarmarků. Po celé České republice se i letos rozzáří náměstí a uličky slavnostními světly, vůní svařeného vína a perníku. Ať už hledáte originální dárek pro své blízké, chcete si pochutnat na tradičních dobrotách, nebo se jen nechat unést vánoční atmosférou, vánoční jarmarky jsou tou pravou volbou.

Program na Vánoce 2023 je nabitý a plánované akce na Vánoce 2023 slibují nezapomenutelné zážitky. Můžete se těšit na bohatý kulturní program, koncerty, divadelní představení a workshopy pro děti i dospělé. Chybět nebudou ani stánky s ručně vyráběnými ozdobami, keramikou, dřevěnými hračkami a dalšími krásnými výrobky.

Mezi nejoblíbenější vánoční trhy patří ty na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Brno láká na vánoční trhy na náměstí Svobody a Olomouc na Horním náměstí s vánočním stromem a betlémem. Nezapomeňte se ale podívat i do menších měst a obcí, kde na vás dýchne ta pravá komorní atmosféra Vánoc.

Adventní koncerty

Vánoce bez tradičních adventních koncertů si snad ani neumíme představit. Kouzelná atmosféra svátečně vyzdobených kostelů a koncertních síní, tóny nejkrásnějších vánočních melodií a vůně purpury – to vše neodmyslitelně patří k prosincovému očekávání. Ať už dáváte přednost klasickým skladbám v podání symfonického orchestru, komorním koncertům sborového zpěvu, nebo si rádi zazpíváte koledy s cimbálovou muzikou, nabídka adventních koncertů v roce 2023 je opravdu pestrá.

V Praze se můžete těšit na sérii koncertů v Rudolfinu, Obecním domě, ale i v menších kostelích s jedinečnou akustikou. Na programu najdete díla světových i českých klasiků, jako jsou Bach, Händel, Čajkovskij, Dvořák nebo Smetana. Milovníci sborového zpěvu by si neměli nechat ujít vystoupení světoznámých souborů, jako je Kühnův dětský sbor nebo Pražský filharmonický sbor.

Adventní koncerty se ale nekonají jen v Praze. I další města České republiky lákají na bohatý program. V Brně se můžete těšit na adventní koncerty ve vile Tugendhat, v katedrále svatého Petra a Pavla nebo v Janáčkově divadle. V Olomouci se tradičně konají adventní koncerty v Arcibiskupském paláci a v kostele Panny Marie Sněžné.

Vstupenky na adventní koncerty se zpravidla rychle vyprodávají, proto neváhejte s jejich nákupem. Informace o programu a vstupenkách najdete na webových stránkách jednotlivých koncertních síní, kostelů a kulturních center.

0 Půlnoční mše

Tradiční půlnoční mše patří k nejmáginějším okamžikům vánočních svátků. Kouzlo sváteční atmosféry umocněné slavnostní výzdobou chrámů a zvukem varhan rozeznívající se o půlnoci vytváří nezapomenutelný zážitek.

Ačkoliv přesný program vánočních bohoslužeb v roce 2023 bude teprve zveřejněn, většina kostelů a katedrál po celé České republice bude sloužit půlnoční mši.

Pro ty, kteří se chtějí zúčastnit půlnoční mše, je vhodné dorazit s dostatečným předstihem, jelikož kostely bývají v tuto dobu velmi zaplněné.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: kultura

Autor: Lucie Kliková

Tagy: program na vanoce 2023 | plánované akce na vánoce 2023