Nejdražší Fabergé vejce: Pohádková krása s astronomickou cenovkou
Fabergéova vejce, skvosty klenotnické zručnosti a symbol carského Ruska, fascinují sběratele i milovníky umění po celém světě. Mezi desítkami těchto unikátních děl se skrývá i jedno, jehož hodnota přesahuje všechna ostatní. Nejdražší Fabergého vejce, třetí imperiální vejce z roku 1887, je opředeno tajemstvím a jeho příběh je plný zvratů. Toto mistrovské dílo, vyrobené z čistého zlata a zdobené diamanty a safíry, bylo původně darem cara Alexandra III. jeho manželce Marii Fjodorovně. Po revoluci v roce 1917 bylo vejce zkonfiskováno bolševiky a následně se ztratilo z veřejného pohledu na dlouhá desetiletí. Jeho opětovné objevení v roce 2014 na bleším trhu v USA vyvolalo senzaci a vejce se stalo předmětem dražby, kde dosáhlo astronomické ceny.
Historie Fabergé vajec
Fabergé vejce, mistrovská díla klenotnictví, uchvacují svět již přes sto let. Mezi nimi vyniká jedno, které se stalo symbolem luxusu a tajemství - nejdražší Fabergé vejce. Jeho příběh začíná v roce 1885, kdy car Alexandr III. pověřil Petera Carla Fabergého, aby vytvořil unikátní velikonoční dar pro jeho manželku, carevnu Marii Fjodorovnu. Tak se zrodila tradice, která trvala až do roku 1917 a dala vzniknout 50 imperiálním vejcím. Nejdražší z nich, vejce s názvem „Třetí imperiální vejce“, bylo prodáno v aukci za neuvěřitelných 33 milionů dolarů. Toto vejce, vyrobené v roce 1887, je zdobeno diamanty, safíry a uvnitř ukrývá překvapení - zlatou repliku kočáru, ve kterém carevna jela na svou korunovaci. Informace o nejdražším Fabergé vejci jsou vzácné a často opředené legendami. Jeho současný majitel je neznámý, a tak toto mistrovské dílo zůstává zahaleno rouškou tajemství, čímž fascinuje sběratele a milovníky umění po celém světě.
Nejdražší vejce: Vejce s kohoutem
Když se řekne nejdražší Fabergého vejce, mnohým se vybaví právě Vejce s kohoutem. Toto mistrovské dílo z roku 1885, vyrobené z barevných zlat, diamantů a rubínů, je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejpropracovanějších vajec, které kdy v dílně Petera Carla Fabergého vzniklo. Jeho hodnota je nevyčíslitelná, ale odhaduje se na desítky milionů dolarů.
Vejce s kohoutem bylo původně darem cara Alexandra III. jeho manželce Marii Fjodorovně k Velikonocům. Uvnitř se ukrývala zlatá slepička, která v sobě skrývala miniaturní repliku carské koruny a rubínový přívěsek. Bohužel, osud těchto drobných pokladů je neznámý.
Dnes je Vejce s kohoutem součástí sbírky Viktora Vekselberga, ruského oligarchy a sběratele umění. Ten ho v roce 2004 zakoupil za nezveřejněnou sumu, která ale s největší pravděpodobností přesáhla 100 milionů dolarů. Veřejnosti se vejce naposledy představilo v roce 2021 na výstavě v Moskvě, kde si ho mohli prohlédnout návštěvníci z celého světa.
Popis vejce
Nejdražší Fabergého vejce, Vejce třetího impéria, je zahaleno tajemstvím. Jeho existence je sice zdokumentována, ale jeho současné umístění zůstává neznámé. Fotografie nebo detailní popis vejce bohužel neexistují, což ztěžuje pochopení jeho skutečné krásy a hodnoty. Víme však, že vejce bylo vytvořeno v roce 1917 zlata a zdobeno diamanty. Uvnitř se údajně nacházela miniatura orla, pravděpodobně odkazující na dynastii Romanovců. Tato skromná informace je bohužel vše, co o vzhledu vejce víme. Absence podrobnějšího popisu jen prohlubuje záhadu obestírající tento vzácný klenot a podněcuje představivost o jeho oslnivé kráse a historickém významu. Vejce třetího impéria tak zůstává nepolapitelným symbolem luxusu a ztraceného dědictví, jehož příběh čeká na své odhalení.
Původ a historie vejce
Vejce, symbol znovuzrození a plodnosti, hrálo v historii umění a kultury významnou roli. Pro ruskou carskou rodinu se stalo vejce symbolem luxusu a moci díky mistrovství Petera Carla Fabergého. Tento klenotník vytvořil pro cara Alexandra III. a jeho syna Mikuláše II. sérii 50 unikátních vajec z drahých kovů a kamenů. Nejdražší z nich, Velikonoční vejce z roku 1913, je považováno za vrchol Fabergého umění. Toto vejce, vyrobené ze zlata, diamantů a drahokamů, skrývá v sobě překvapení - miniaturní hodinky Vacheron Constantin. Po pádu carského režimu se Fabergého vejce stala předmětem touhy sběratelů po celém světě. Mnoho z nich se nachází v muzeích a soukromých sbírkách. Velikonoční vejce z roku 1913 bylo naposledy prodáno v roce 2007 za neuvěřitelných 9 milionů liber, což z něj činí jedno z nejdražších uměleckých děl vůbec.
Název | Rok výroby | Cena (odhad) |
---|---|---|
Vejce s kohoutem | 1885 | 30 milionů dolarů |
Zimní vejce | 1913 | 9,6 milionů dolarů |
Aukce a prodej
Fabergéova vejce, mistrovská díla klenotnictví z dílny Petera Carla Fabergého, fascinují svět již přes sto let. Tato zdobená vejce, vytvořená pro ruskou carskou rodinu a soukromé sběratele, jsou symbolem luxusu a mistrovského řemeslného zpracování. Mezi nimi vyniká jedno jako nejdražší a nejzáhadnější – Vejce třetího impéria. Toto vejce, vyrobené v roce 1902, bylo dlouho považováno za ztracené, dokud se v roce 2014 neobjevilo na bleším trhu v americkém Středozápadě. Jeho hodnota byla odhadnuta na neuvěřitelných 33 milionů dolarů, ale skutečná prodejní cena zůstává tajemstvím. Aukce Fabergéových vajec jsou vždy velkou událostí, která přitahuje pozornost sběratelů a investorů z celého světa. Tato vejce jsou nejen krásnými uměleckými díly, ale také cennými historickými artefakty, které odrážejí opulentní styl života carského Ruska. Vlastnictví Fabergéova vejce je snem mnoha sběratelů, ale jen hrstka šťastlivců si může dovolit jejich astronomické ceny.
Současný majitel
Nejdražší Fabergého vejce, fascinující dílo klenotnické historie, mění majitele v průběhu let. Jeho cesta je plná tajemství a spekulací.
Současný majitel tohoto skvostu zůstává neznámý. Po smrti jeho posledního známého majitele, Malcolma Forbese, v roce 1990, bylo vejce prodáno v aukci za neuvěřitelných 13,4 milionů dolarů. Kupující si však přál zůstat v anonymitě a jeho identita je dodnes předmětem spekulací. Někteří věří, že vejce je nyní součástí soukromé sbírky, zatímco jiní spekulují, že by mohlo být uloženo v trezoru a čekat na svůj další velký vstup na scénu světových aukcí. Ať už je jeho osud jakýkoli, jedno je jisté: nejdražší Fabergého vejce si i nadále udržuje auru tajemství a přitahuje pozornost milovníků umění a historie po celém světě.
Nejdražší Fabergého vejce, Zimní vejce, se v roce 2002 prodalo za neuvěřitelných 9,6 milionů dolarů. Jeho krása a historická hodnota z něj činí skutečný klenot.
Anežka Nováková
Další drahá Fabergé vejce
Svět Fabergé vajec je plný tajemství a krásy, ale také ohromujících cen. Zatímco nejdražší vejce, Third Imperial Easter Egg, se bohužel ztratilo v historii a jeho současná cena je nevyčíslitelná, existuje mnoho dalších, která se pyšní astronomickými sumami. Mezi ně patří například Winter Egg z roku 1913, které se v roce 2002 prodalo za neuvěřitelných 9,6 milionů dolarů. Toto vejce, vyrobené z horského křišťálu a diamantů, je mistrovským dílem detailu a symboliky a připomíná nám krásu a bohatství carského Ruska. Dalším klenotem je Rothschild Fabergé Egg z roku 1902, které se v roce 2007 vydražilo za 18,5 milionů dolarů. Toto vejce, zdobené emailem a diamanty, ukrývá překvapení v podobě zlatého kohouta, který se každou hodinu objeví a zazpívá. Tato vejce jsou důkazem neuvěřitelného talentu Petera Carla Fabergého a jeho ateliéru a nadále fascinují sběratele a milovníky umění po celém světě.
Fabergéova vejce, mistrovská díla klenotnické zručnosti, uchvacují svět již více než století. Mezi nimi vyniká jedno, zahalené tajemstvím a opředené legendami, které se stalo symbolem luxusu a ztraceného carského Ruska. Jeho hodnota přesahuje materiální hodnotu zlata a diamantů, z nichž je vyrobeno. Je to svědek historie, symbol pomíjivosti moci a krásy, která dokáže přežít i ty nejbouřlivější časy. Ačkoliv se o jeho osudech po roce 1917 dlouho nic nevědělo, jeho znovuobjevení v roce 2014 vyvolalo senzaci a potvrdilo, že některé příběhy, i ty zdánlivě ztracené, mohou mít šťastný konec. Toto vejce, malé umělecké dílo s obrovským historickým významem, nám připomíná, že krása a lidská zručnost dokáží přetrvat i v těch nejtěžších dobách. Jeho příběh je fascinující připomínkou bohaté historie Ruska a mistrovství Fabergéových klenotníků, které dodnes uchvacuje svět.
Publikováno: 11. 11. 2024