Objevte skvosty barokních památek
Baroko, éra plná dramatičnosti, okázalosti a emocí, zanechala v České republice nesmazatelnou stopu v podobě velkolepých památek. Od monumentálních chrámů s bohatě zdobenými interiéry po elegantní zámky obklopené francouzskými zahradami, barokní architektura uchvacuje svou majestátností a detailností. Mezi nejvýznamnější barokní památky patří bezesporu Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze, jehož impozantní kopule se tyčí nad pražskými střechami. Za zmínku stojí také poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, mistrovské dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Barokní období se však neprojevilo pouze v architektuře. I v sochařství a malířství zanechalo významné stopy. Bohatě zdobené oltáře, sochy světců a výjevy z biblických příběhů zdobí interiéry kostelů a kaplí po celé zemi. Barokní umění se vyznačuje dynamikou, emotivností a snahou o co nejvěrnější zobrazení reality.
Architektura baroka
Baroko, období opulentní krásy a dramatičnosti, zanechalo v České republice nesmazatelnou stopu v podobě architektonických skvostů. Barokní památky, rozeseté po celé zemi, uchvacují svou monumentálností, bohatou výzdobou a důmyslnými detaily. Od honosných zámků a klášterů po skromnější kostely a kaple, barokní architektura dodnes fascinuje a inspiruje.
Mezi nejvýznamnější barokní památky patří bezesporu zámek ve Valdicích, jehož impozantní stavba s kaskádovými terasami a zahradami je ukázkou vrcholného baroka. Neméně působivý je i chrám sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze, jehož interiér zdobí fresky od Karla Škréty a sochy od Matyáše Bernarda Brauna. Památky z barokního období však nenajdeme jen ve městech. I venkov skrývá skvosty, jako je například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílo geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Sochy a malířství
Barokní umění se vyznačovalo pompou, dramatičností a snahou o vyvolání silných emocí. Sochy a malířství hrály v tomto období klíčovou roli a dodnes nás ohromují svou krásou a detailností. Barokní sochaři, jako byl například geniální Matyáš Bernard Braun, oživovali kámen a vytvářeli dynamická díla plná pohybu a emocí. Jeho sochy světců zdobí mnoho barokních kostelů a mostů a dodnes patří k vrcholům českého sochařství. Malířství pak oplývalo sytými barvami, hrou světla a stínu a často zobrazovalo náboženské výjevy plné andělů, světců a alegorických postav. Mezi nejvýznamnější barokní malíře patří Karel Škréta, Petr Brandl nebo Jan Kupecký, jejichž díla zdobí interiéry mnoha kostelů a paláců. Barokní umění je dodnes živoucím dědictvím a připomínkou bohaté historie a uměleckého mistrovství našich předků.
Barokní památky nejsou jen němé stavby z kamene a zlata, ale živoucí svědkové minulosti, kteří nám šeptají příběhy o víře, moci a kráse.
Prokop Holý
Hudba a literatura
Barokní architektura s opulentní výzdobou a monumentálními stavbami nebyla jediným uměleckým projevem své doby. Stejně tak hudba a literatura procházely v baroku fascinující proměnou, která odrážela dobové myšlení a cítění. Barokní hudba, s typickými dynamickými kontrasty a bohatou melodikou, se stala nedílnou součástí náboženských obřadů i dvorských slavností. Skladatelé jako Johann Sebastian Bach či Georg Friedrich Händel dodnes uchvacují posluchače svými vrcholnými díly. V literatuře se baroko projevilo důrazem na emoce a smyslovost. Alegorie, metafory a bohatý jazyk se staly charakteristickými prvky děl autorů, jako byli například John Milton v Anglii či Francisco de Quevedo ve Španělsku. Barokní hudba a literatura tak společně s architekturou a výtvarným uměním vytvářely komplexní obraz své doby, plný kontrastů, dramatičnosti a touhy po kráse a velkoleposti.
Památka | Lokace | Rok dokončení | Architekt |
---|---|---|---|
Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně | Praha | 1755 | Kilián Ignác Dientzenhofer |
Zámek Valtice | Valtice | 17. století | Johann Bernhard Fischer von Erlach |
Slouп sv. Trojice | Olomouc | 1754 | Václav Render |
Slavní barokní umělci
Barokní období, opředené nádherou a dramatičností, dalo vzniknout plejádě umělců, jejichž díla dodnes uchvacují svou krásou a detailností. Mezi těmi, kdo zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách umění, jména jako Jan Blažej Santini-Aichel a Matyáš Bernard Braun září obzvláštním leskem. Santini, mistr barokní gotiky, obohatil českou krajinu o skvosty, jako je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře či klášter v Kladrubech. Jeho stavby, pro něž je typické prolínání gotických a barokních prvků, dodnes fascinují svou originalitou a duchovní hloubkou. Braunovo sochařské umění, plné emocí a dynamiky, zase oživilo biblické příběhy a mytologické postavy. Jeho sousoší na Karlově mostě v Praze či v Kuksu patří k vrcholům barokního sochařství a dodnes patří k nejnavštěvovanějším památkám. Tito a mnozí další barokní umělci zanechali v českých zemích bohaté dědictví, které i po staletích nenechává nikoho na pochybách o jejich genialitě a mistrovství.
Barokní památky v Česku
Česká republika se může pochlubit skutečně bohatým barokním dědictvím. Barokní památky se tyčí v každém koutě země a lákají návštěvníky svou okázalostí a krásou. Od honosných zámků přes skvostné kostely až po působivé kláštery, barokní architektura zanechala v Česku nezaměnitelnou stopu. Památky z barokního období jsou často zdobeny bohatou štukovou výzdobou, monumentálními freskami a sochařskými díly od předních umělců té doby. Mezi nejvýznamnější barokní architekty, kteří v Čechách působili, patří například Jan Blažej Santini-Aichel, Kilián Ignác Dientzenhofer nebo Kryštof Dientzenhofer. Jejich stavby dodnes uchvacují svou genialitou a krásou.
Navštivte barokní skvosty
Česká republika se pyšní bohatou barokní architekturou. Baroko, styl opulentní a zdobný, se v českých zemích rozmohlo v 17. a 18. století a zanechalo po sobě nesmazatelnou stopu. Od honosných paláců a kostelů po drobné kapličky a sochy, barokní památky uchvacují svou krásou a detailním zpracováním.
Pro milovníky umění a historie je Česko hotovým rájem. Navštívit můžete například zámek ve Valticích, skvost barokní architektury obklopený rozlehlými zahradami. Nedaleko se nachází Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznamu UNESCO, s množstvím romantických staveb a pavilonů.
Za návštěvu stojí i pražské památky, jako je Chrám svatého Mikuláše na Malé Straně, jehož interiér je bohatě zdobený freskami a štuky. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílo geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Publikováno: 12. 11. 2024