AFI Kino: Tajemství filmového ráje odhaleno

Afi Kino

Historie a tradice kina Aero

Kino Aero, sídlící v pražských Holešovicích, se pyšní bohatou historií sahající až do roku 1933. Původně projektované jako součást funkcionalistického komplexu Elektrických podniků hl. m. Prahy se Aero záhy stalo oblíbeným místem setkávání milovníků filmového plátna. Jeho unikátní atmosféru dotváří nejen architektonický styl meziválečné avantgardy, ale i tradice uvádění náročných a nezávislých snímků. Kino Aero se vždy snažilo o reflexi aktuálního dění ve světě filmu a dávalo prostor i experimentálním a okrajovým žánrům.

V 90. letech se Aero stalo domovem pro festival Film a architektura, který propojoval svět filmu a architektury a přitahoval pozornost diváků i odborné veřejnosti. Později se Aero stalo součástí sítě kin AFI (Art Film Institute), která se zaměřuje na prezentaci kvalitních a nekomerčních filmů z celého světa. Díky tomu se Aero stalo důležitým centrem filmové kultury, místem pro setkávání filmových nadšenců a platformou pro diskuze o filmu.

Kino Aero i dnes pokračuje ve své tradici uvádění náročných a objevných snímků. Kromě toho nabízí i bohatý doprovodný program, projekce pro školy a další aktivity, které z něj dělají živoucí kulturní centrum.

Proměny a rekonstrukce sálu

Kino AFI prošlo za dobu své existence řadou proměn a rekonstrukcí. Původní sál, otevřený v roce 1932, se pyšnil kapacitou přes 1000 diváků a honosnou výzdobou. Poválečná léta však přinesla zjednodušení interiéru a snížení počtu sedadel.

V 60. letech se kino dočkalo modernizace projekční techniky a úprav hlediště pro potřeby širokoúhlého promítání. Další významnou rekonstrukcí prošel sál v 90. letech, kdy došlo k jeho rozdělení na dva menší sály – AFI 1 a AFI 2. Oba sály byly vybaveny moderní zvukovou a projekční technologií, AFI 1 si navíc zachoval původní balkon.

Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2014 a přinesla s sebou digitalizaci projekce, instalaci komfortnějších sedadel a celkové zkvalitnění zázemí pro diváky. Dnes kino AFI disponuje dvěma sály s kapacitou 140 a 85 míst a nabízí divákům kvalitní filmový zážitek v příjemném prostředí.

Specifický program a festivaly

Kino Aero, srdce filmové kultury na pražských Vinohradech, není jen obyčejné kino. Kromě projekcí nejnovějších filmových trháků a artových snímků se pyšní i bohatým programem specificky zaměřených akcí. Mezi ty nejvýznamnější patří filmové festivaly, které do Aera přinášejí to nejzajímavější z domácí i světové kinematografie.

afi kino

Ať už vás láká dokumentární film, experimentální tvorba nebo třeba animované snímky, v programu Aera si z festivalové nabídky vybere každý filmový fanoušek. Kino Aero se pravidelně stává dějištěm festivalů jako je Jeden svět, Febiofest, Mezipatra nebo Anifilm. Tyto akce lákají nejen filmové nadšence, ale i odbornou veřejnost a tvůrce samotné. Během festivalových dnů se tak Aero stává místem setkávání, diskusí a oslav filmového umění.

Kromě festivalů pořádá Aero i řadu tematických projekcí a filmových cyklů. Ty se věnují specifickým žánrům, režisérům nebo filmovým epochám. Návštěvníci se tak mohou těšit na retrospektivy slavných režisérů, projekce kultovních filmů nebo třeba na tematické večery věnované hororu, sci-fi nebo třeba francouzské nové vlně.

Kino Aero zkrátka není jen místem pro sledování filmů, ale i živoucím centrem filmové kultury, které nabízí svým návštěvníkům širokou škálu doprovodných programů a akcí.

Atmosféra a komunita diváků

Kino Aero, Bio Oko a Světozor – tři ikonická kina, která tvoří síť AFI – jsou proslulá svou jedinečnou atmosférou a věrnou komunitou filmových nadšenců. Diváci si sem nechodí jen na promítání, ale stávají se součástí živé kulturní scény. Příjemnou atmosféru dotváří stylové interiéry kin, které citlivě propojují historické prvky s moderním designem. Kavárny a bary v kinech AFI lákají k setkávání a diskuzím o filmu i mimo sál. Pravidelné filmové kluby, festivaly a tematické projekce spojují lidi se stejnou vášní pro kinematografii. Ať už se jedná o studenty filmových škol, ostřílené filmové kritiky nebo prostě jen milovníky dobrých filmů, v kinech AFI se setkávají všechny generace. Otevřená a přátelská atmosféra vybízí k navazování nových kontaktů a sdílení filmové vášně. Kina AFI se tak stávají místem, kde se propojuje láska k filmu s komunitním zážitkem.

Kavárna a bar s kulturním programem

AFI Kino není jen místem pro sledování filmů, ale také příjemným prostorem pro setkávání a kulturní výměnu. Součástí kina je útulná kavárna a bar, které fungují nezávisle na programu kina a nabízejí výběr kávy, vína a drobného občerstvení.

Srovnání AFI Kino s jinými kiny v Praze
Vlastnost AFI Kino Kino Lucerna Multikino CineStar Anděl
Zaměření Arthouse, klasické filmy Hlavně mainstreamové filmy Blockbustery, komerční filmy
Počet sálů 2 1 10+
Vybavení Digitální projekce, 35mm Digitální projekce Digitální projekce, IMAX, 4DX

Prostor kavárny a baru je světlý a vzdušný s industriálním designem a prvky retra. AFI Kino také pravidelně hostí různé kulturní akce, jako jsou koncerty, autorská čtení, diskuze a výstavy, a to často s propojením na filmovou tematiku.

afi kino

Sledujte webové stránky AFI Kina nebo jeho facebookový profil, kde najdete aktuální program akcí.

Letní kino a projekce pod širým nebem

Kino Aero, Bio Oko a Světozor, to jsou tři magická jména, která evokují atmosféru filmového plátna pod hvězdami. Letní kino a projekce pod širým nebem jsou nedílnou součástí programu AFI, a to už od roku 1972. Každé léto se promění nádvoří, zahrady a parky v magická místa, kde se promítají filmové klasiky, premiéry i nezávislé snímky.

AFI, neboli Aero | Bio | Oko, je síť kin, která se zaměřuje na kvalitní a nezávislou filmovou tvorbu. Kromě letního kina nabízí AFI i celoroční program v kinech Aero, Bio Oko a Světozor. Tato kina se nacházejí v Praze a jsou známá svou specifickou atmosférou a věrným publikem. Letní kino je tak skvělou příležitostí, jak si užít filmy v netradičním prostředí a zároveň poznat kouzlo AFI.

Informace o programu letního kina a projekcích pod širým nebem najdete na webových stránkách AFI a na sociálních sítích kin Aero, Bio Oko a Světozor.

Vzdělávací aktivity a workshopy

Kino Aero není jen o sledování filmů, ale také o aktivním zapojení do světa filmu. Pravidelně pořádáme vzdělávací aktivity a workshopy pro všechny věkové kategorie a zájmy. ...> Sledujte náš program a objevte svět filmu zblízka.

Spolupráce s filmovými kluby a školami

Kino Aero, to je ale mnohem víc než jen promítání filmů. Jsme hrdí na to, že aktivně spolupracujeme s filmovými kluby a školami, abychom filmovou vášeň šířili dál. Pro filmové kluby nabízíme speciální projekce, možnost uspořádat diskuze s tvůrci a další akce šité na míru. Studenti a pedagogové se můžou těšit na zvýhodněné vstupné, filmové projekce s odborným výkladem a workshopy zaměřené na filmovou tvorbu. Věříme, že spolupráce s filmovými kluby a školami je klíčová pro rozvoj filmové kultury a pro podporu mladých talentů.

afi kino

AFI Palace není jen multikino, je to fenomén, který změnil způsob, jakým vnímáme filmový zážitek. Už to není jen o sledování filmu, ale o celodenním výletu do světa zábavy, jídla a nákupů.

Radomír Novotný

Dostupnost a bezbariérový přístup

Kino AFI se nachází v centru Prahy, na adrese U Sovových mlýnů 2, Praha 1. Pro vozíčkáře je kino přístupné výtahem z boční strany budovy. Bezbariérové WC je k dispozici v přízemí. Pro nevidomé a slabozraké diváky jsou k dispozici audio popisy filmů. Službu je nutné objednat předem na pokladně kina. Pro nedoslýchavé a neslyšící diváky jsou vybrané projekce opatřeny titulky. Informace o dostupnosti titulků u jednotlivých projekcí naleznete na webových stránkách kina nebo na pokladně. AFI se snaží zpřístupnit své prostory co nejširšímu publiku a v případě jakýchkoli dotazů se neváhejte obrátit na personál kina.

Vstupenky a slevy pro studenty

AFI Kino nabízí studentům zvýhodněné vstupné na všechny filmové projekce. Stačí se prokázat platným studentským průkazem a sleva je vaše! Cena studentského lístku se liší dle typu projekce a dne v týdnu, ale vždycky ušetříte. Konkrétní ceny najdete na webových stránkách kina nebo přímo na pokladně. AFI Kino myslí na studenty a snaží se jim zpřístupnit svět filmu za příznivé ceny. Kromě slev na vstupném kino pravidelně pořádá i speciální akce a festivaly, které jsou zaměřené právě na studentské publikum.

Online program a rezervace vstupenek

Kino AFI Palace Pardubice, dříve známé jako CineStar, nabízí pohodlný a moderní způsob nákupu vstupenek a rezervací míst online. Na webových stránkách kina si můžete snadno prohlédnout aktuální program, vybrat si film a čas projekce, který vám vyhovuje. Systém vám zobrazí dostupná sedadla v sále a vy si tak můžete vybrat ta nejlepší místa. Platbu za vstupenky lze provést online platební kartou, čímž se vyhnete frontám u pokladen a budete mít jistotu, že o svá místa nepřijdete. Po dokončení rezervace obdržíte e-mailem elektronické vstupenky, které stačí předložit při vstupu do kina. Ať už preferujete romantickou komedii, napínavý thriller nebo animovaný film pro celou rodinu, online systém rezervací vstupenek v kině AFI Palace Pardubice vám zaručí pohodlný a bezproblémový zážitek z filmového večera.

Adresa a kontaktní informace

AFI Palace Pardubice najdeš na Masarykově náměstí 2820/15 v Pardubicích. Kino sídlí v moderním obchodním centru AFI Palace, takže k němu máš snadný přístup autem i městskou hromadnou dopravou. Pokud se chystáš autem, v AFI Palace můžeš využít prostorné parkoviště. Pro aktuální informace o otevírací době, programu a vstupenkách doporučujeme navštívit webové stránky kina nebo jejich facebookovou stránku. Na obou platformách najdeš vždy nejnovější informace o dění v kině. Pokud preferuješ telefonický kontakt, můžeš zkusit zavolat na informační linku kina. Ať už zvolíš jakýkoliv způsob, tým AFI Kina Pardubice se na tebe těší a přeje ti příjemný filmový zážitek.

afi kino

Sociální sítě a online komunita

Kino Aero a Bio Oko, spadající pod AFI, aktivně budují komunitu filmových nadšenců i online. Prostřednictvím sociálních sítí jako Facebook a Instagram informují o programu, sdílejí trailery, recenze a zajímavosti ze světa filmu. Zároveň dávají prostor pro interakci s diváky – odpovídají na dotazy, reagují na komentáře a pořádají soutěže o volné vstupenky.

Důležitou součástí online komunikace je i blog na webových stránkách kina, kde se publikují rozhovory s tvůrci, filmové kritiky a novinky o chystaných akcích. AFI se tak daří oslovovat stávající i potenciální diváky, budovat si s nimi vztah a posilovat tak svou pozici v kulturním prostředí Prahy.

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: kultura

Autor: Karel Čapek

Tagy: afi kino | informace o kině afi