Filmy a seriály: Filmy co musíte vidět před smrtí

Filmy Co Musíte Vidět

Klasiky české kinematografie

Česká kinematografie se pyšní bohatou historií a celou řadou filmů, které si zaslouží označení "klasika". Tyto snímky překračují hranice generací a dodnes baví, dojímají i nutí k zamyšlení. Mezi ty, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, patří například nestárnoucí komedie "Marečku, podejte mi pero!" s nepřekonatelným Jiřím Sovákem v hlavní roli. Další povinnou zastávkou na vaší filmové pouti je pak Menzelova oscarová klasika "Ostře sledované vlaky", která citlivě propojuje válečné drama s humornými prvky.

Za pozornost ale stojí i filmy, které sice nejsou tak známé, ale rozhodně stojí za vidění. Co třeba objevit kouzlo poetiky Františka Vláčila ve filmu "Marketa Lazarová", který vás přenese do drsného středověku? Nebo se nechat vtáhnout do absurdního světa absurdního dramatu "Hoří, má panenko" od Miloše Formana? Ať už dáváte přednost komedii, dramatu nebo historickým filmům, v bohaté studnici české kinematografie si zaručeně najdete to své.

České komedie pro zasmání

Česká kinematografie se může pochlubit dlouhou a bohatou tradicí komediálního žánru. Od prvorepublikových grotesek až po moderní romantické komedie, filmy pro zasmání patří neodmyslitelně k české filmové tvorbě. Pokud hledáte tipy na filmy, které byste si neměli nechat ujít, zde je pár tipů. Mezi klasiky, které rozesmějí i po letech, patří bezpochyby filmy pro pamětníky jako „Marečku, podejte mi pero!“, „Slunce, seno, jahody“ nebo „S tebou mě baví svět“. Tyto filmy si získaly srdce diváků svými nezapomenutelnými hláškami, sympatickými postavami a vtipnými situacemi, které jsou blízké snad každému. Pro milovníky modernějších komedií se nabízí snímky jako „Pupendo“, „Účastníci zájezdu“ nebo „Ženy v pokušení“. Tyto filmy se s humorem a nadhledem dotýkají témat jako rodina, vztahy nebo cestování a nabízejí svěží a zábavný pohled na běžné životní situace. Ať už dáváte přednost klasice nebo moderním komediím, v bohaté nabídce českých filmů si zaručeně vybere každý.

Filmy oceněné Českým lvem

Český lev, nejprestižnější filmové ocenění u nás, je vždy zárukou kvality. Pokud hledáte filmy, co musíte vidět, určitě si projděte seznam jeho vítězů. Mezi držiteli Českého lva najdete snímky, které se zapsaly do dějin české kinematografie, ale i filmy, které vás překvapí svou originalitou a silným příběhem.

Hledáte-li filmy, které byste měli vidět, Český lev vám napoví. Nominované a oceněné filmy často reflektují aktuální společenská témata a nabízejí nový pohled na svět kolem nás. Nebojte se experimentovat a objevovat nové autory a žánry. Český lev je skvělým průvodcem světem kvalitních filmů.

Dokumenty z českého prostředí

Česká kinematografie nabízí nepřeberné množství filmů, které byste si neměli nechat ujít. Od klasiky zlaté éry po současné nezávislé snímky, existuje mnoho filmů, které vás pobaví, donutí k zamyšlení nebo vám představí unikátní perspektivu na českou historii a kulturu. Mezi filmy, které by měl každý vidět, patří například "Obecná škola", laskavá komedie o dospívání v poválečném Československu. "Kolja", dojemný příběh o nečekaném přátelství mezi starým mužem a malým chlapcem, získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. "Pelíšky", hořkosladká komedie o životě v Československu na konci 60. let, se stala kultovní klasikou. Pro milovníky napětí a tajemna je tu pak "Spalovač mrtvol", psychologický horor odehrávající se v ponuré atmosféře krematoria. A pokud hledáte něco z novější tvorby, zkuste "Vratné lahve", komedii o muži, který se po odchodu do důchodu vrací ke svému původnímu povolání, nebo "Kobry a užovky", drsné drama o dvou bratrech žijících na okraji společnosti. Toto je jen malý výběr z mnoha skvělých českých filmů, které čekají na vaše objevení.

Pohádky pro celou rodinu

Ať už je léto nebo zima, na pohádky se vždycky hodí čas. Ať už hledáte klasiku, která vás vrátí do dětských let, nebo novinku, která nadchne celou rodinu, máme pro vás pár tipů. Mezi nestárnoucí klasiky patří samozřejmě české pohádky. Kdo by neznal "Tři oříšky pro Popelku", "S čerty nejsou žerty" nebo "Princeznu se zlatou hvězdou"? Tyto filmy okouzlují diváky už po generace a právem patří mezi to nejlepší, co česká kinematografie nabídla.

Nezapomínejme ale ani na zahraniční tvorbu. Animované filmy jako "Lví král", "Toy Story" nebo "Shrek" baví malé i velké diváky po celém světě. A pokud máte rádi fantasy, nenechte si ujít "Pána prstenů" nebo "Harryho Pottera". Tyto filmy vás zaručeně vtáhnou do svého světa plného magie a dobrodružství.

Při výběru filmu nezapomeňte zohlednit věk vašich dětí. Zatímco ty nejmenší ocení spíše jednodušší příběhy s chytlavými písničkami, starší děti už zvládnou i náročnější témata a napínavější zápletky. Ať už si ale vyberete jakýkoli film, nejdůležitější je užít si společný čas s rodinou a užít si trochu té pohádkové atmosféry.

Filmy s hvězdným obsazením

Svět filmu nám nabízí nepřeberné množství možností, jak trávit volný čas. Někdy je ale těžké se zorientovat v záplavě novinek a najít ty pravé filmové skvosty. Pokud hledáte tipy na filmy, které byste si neměli nechat ujít, zaměřte se na ty s hvězdným obsazením. Herecké legendy a talentovaní nováčci často zaručují nezapomenutelný filmový zážitek. Mezi takové filmy patří například "Tenkrát na Západě" s charismatickým Clintem Eastwoodem a charakterními herci jako Henry Fonda a Charles Bronson. Tento western se stal klasikou a dodnes uchvacuje diváky po celém světě. Dalším příkladem je "Kmotr" s Marlonem Brando a Alem Pacinem v hlavních rolích. Tento gangsterský epos je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob a jeho hvězdné obsazení je toho důkazem. Nezapomínejme ani na moderní klasiky jako "Pulp Fiction: Historky z podsvětí" s Johnem Travoltou, Samuelem L. Jacksonem a Umou Thurman. Tento kultovní film Quentina Tarantina uchvátil diváky svým netradičním stylem a hvězdné obsazení mu dodalo na lesku. Ať už dáváte přednost klasickým filmům nebo moderním trhákům, filmy s hvězdným obsazením vám zaručí nezapomenutelný filmový zážitek.

Životopisné filmy o Čechách

Žánr životopisných filmů nám umožňuje nahlédnout do životů fascinujících osobností, a to platí i pro filmy o významných Češích. Tyto snímky nám přibližují nejen jejich úspěchy, ale i jejich boje, lásky a zklamání, a to vše zasazené do kontextu české historie. Pokud hledáte filmy, které musíte vidět, rozhodně nesmíte minout díla jako "Kolja" (1996), který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film a vypráví dojemný příběh o nečekaném přátelství violoncellisty a malého chlapce v době normalizace. Dalším filmem, který byste si neměli nechat ujít, je "Pelíšky" (1999), tragikomedie odehrávající se v roce 1968, která s humorem a nadhledem vykresluje život dvou rodin v období politických změn. Pro milovníky historických dramat je tu pak "Amadeus" (1984) Miloše Formana, který s úžasnou výpravou a hudbou zachycuje život geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. A nesmíme zapomenout ani na "Hoří, má panenko" (1967), další Formanův skvost, který satirickým způsobem zobrazuje absurditu společenských událostí v Československu. Tyto filmy a mnoho dalších vám nabídnou nezapomenutelný filmový zážitek a zároveň vám pomohou lépe poznat historii a kulturu České republiky.

Romantické filmy z Česka

Česká republika má bohatou historii filmové tvorby a romantické filmy nejsou výjimkou. Ať už hledáte klasiku, která obstojí ve zkoušce času, nebo něco novějšího, existuje spousta filmů, které uspokojí vaši touhu po lásce a romantice. Mezi filmy, které musíte vidět, patří nestárnoucí "Láska mezi kapkami deště" s poetickým příběhem a nezapomenutelnou hudbou. Dalším skvostem je "Kolja", dojemný příběh o nečekaném přátelství a lásce v těžkých časech. Pro ty, kteří hledají něco modernějšího, doporučujeme "Účastníci zájezdu", komedii plnou lásky, humoru a letních radovánek. A nesmíme zapomenout na "Pelíšky", film, který se stal kultovní záležitostí a který vás zaručeně chytne za srdce. Pokud hledáte filmy, které byste měli vidět, zkuste "Emma má ráda", romantickou komedii o hledání lásky v moderním světě, nebo "Rafťáci", dobrodružnou komedii s romantickou zápletkou. Nezapomeňte také na "Líbáš jako Bůh" a "Líbáš jako ďábel", dvě romantické komedie, které vás zaručeně pobaví. Ať už si vyberete jakýkoli film, česká kinematografie vám nabídne nezapomenutelné romantické zážitky.

Thrillery a horory z Česka

Česká kinematografie se může pochlubit i silnou tradicí v žánrech thrilleru a hororu. Tyto filmy často pracují s temnými stránkami lidské psychiky, napětím a strachem. Pokud máte rádi filmy, které vás udrží na kraji sedačky, určitě byste si neměli nechat ujít následující kousky. Mezi klasiky českého hororu patří Spalovač mrtvol z roku 1968. Tento film Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli je považován za jeden z nejlepších českých filmů vůbec a mrazí v zádech dodnes. Dalším filmem, který by neměl uniknout vaší pozornosti, je Valerie a týden divů z roku 1970. Tento surrealistický horor od Jaromila Jireše je vizuálně ohromující a plný symbolů. Pro milovníky modernějších hororů doporučujeme film Polednice z roku 2016. Tento debut Jiřího Sádka s Aňou Geislerovou v hlavní roli sklidil úspěch i v zahraničí a dokázal, že i v dnešní době dokáží čeští filmaři natočit kvalitní horor. Kromě celovečerních filmů vznikají v Česku i kvalitní hororové a thrillerové seriály. Mezi ty nejúspěšnější patří Pustina z produkce HBO, která se odehrává v prostředí severočeských dolů, nebo Krvavý kód, kriminální série s prvky thrilleru, která sleduje osudy elitního týmu vyšetřovatelů. Ať už dáváte přednost klasickým hororům, psychologickým thrillerům nebo napínavým kriminálkám, v české filmografii si určitě najdete něco, co vás chytne a nepustí.

Sci-fi a fantasy z Česka

Česká republika se může pochlubit bohatou historií filmové tvorby, a to včetně žánrů sci-fi a fantasy. Pro fanoušky, kteří hledají filmy, které musí vidět, existuje několik klasik, které se nesmazatelně zapsaly do dějin kinematografie. Mezi ně patří například film "Valerie a týden divů" režiséra Jaromila Jireše z roku 1970, surrealistické dílo plné symbolů a snových obrazů. Dalším kultovním filmem je "Spalovač mrtvol" Juraje Herze z roku 1968, temný psychologický thriller s prvky hororu, odehrávající se v děsivé atmosféře předválečné Evropy.

Pro ty, kteří hledají filmy, které by měli vidět, existuje celá řada novějších snímků, které dokazují, že česká sci-fi a fantasy scéna je stále živá a inovativní. Mezi ně patří například "Jízda" Jana Svěráka z roku 1994, road movie s prvky komedie a satiry, odehrávající se v malebné krajině jižních Čech. Dalším zajímavým filmem je "Akumulátor 1" Jana Svěráka z roku 1994, dystopická vize budoucnosti, ve které jsou lidé ovládáni technologiemi.

Ať už dáváte přednost klasickým filmům nebo novějším snímkům, česká sci-fi a fantasy vám má co nabídnout. Od surrealistických vizí po temné thrillery a od komedií po dystopie, v české kinematografii si každý najde to své.

České filmy pro náročné diváky

Pro ty, kteří hledají něco víc než jen oddychovou zábavu, existuje v české kinematografii nepřeberné množství filmů, které provokují, znepokojují a nutí k zamyšlení. Tyto filmy se nebojí dotýkat kontroverzních témat, experimentovat s formou a vyprávěním a zpochybňovat zažité stereotypy.

Mezi klasiky české nové vlny, které by měl vidět každý filmový fanoušek, patří například "Spalovač mrtvol" Juraje Herze, mrazivý psychologický horor s brilantním Rudolfem Hrušínským v hlavní roli, nebo "O slavnosti a hostech" Jana Němce, alegorie na totalitní režim s nadčasovým poselstvím.

Z novějších snímků stojí za zmínku třeba "Masaryk" Julia Ševčíka, opulentní historické drama o osudových momentech první republiky, nebo "Všechno bude" Olma Omerzu, intimní drama o rodině a ztrátě.

Tyto filmy a mnoho dalších dokazují, že česká kinematografie má co nabídnout i těm nejnáročnějším divákům. Stačí se jen nebát objevovat a pouštět se do neprobádaných vod.

České filmy online zdarma

Hledáte způsob, jak si užít ty nejlepší české filmy z pohodlí domova? Máme pro vás skvělou zprávu! Existuje mnoho online platforem, kde si můžete pustit filmy co musíte vidět a filmy, které byste měli vidět, a to zcela zdarma. Ať už máte chuť na klasiku jako "Marečku, podejte mi pero!" nebo na novější filmy, které si získaly srdce diváků, určitě si přijdete na své. Stačí si jen vybrat tu pravou platformu a žánr, na který máte zrovna náladu.

Nezapomeňte, že sledování filmů online je skvělý způsob, jak podpořit českou kinematografii a objevit nové talentované tvůrce. Pusťte si filmy, které vám rozšíří obzory a zanechají ve vás nezapomenutelný zážitek.

Tipy na filmové festivaly v Česku

Nejnovější české filmové premiéry

Český film zažívá v posledních letech skutečnou renesanci a do kin míří jeden skvělý snímek za druhým. Ať už vás láká napínavý thriller, dojemná komedie nebo historické drama, v nabídce českých filmových premiér si zaručeně vyberete. Mezi filmy, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, patří například novinka od zkušeného režiséra Jana Svěráka, která slibuje silný divácký zážitek plný humoru i emocí. Pokud dáváte přednost napínavějším žánrům, nenechte si ujít strhující kriminální drama z prostředí pražského podsvětí, v němž exceluje celá plejáda známých českých herců. Fanoušky historických filmů pak jistě potěší velkolepá freska z období husitských válek, která se natáčela na autentických místech po celé republice. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli žánr, jedno je jisté: české filmy mají v současnosti divákům opravdu co nabídnout. Nebojte se experimentovat a objevovat nové talentované tvůrce, kteří se nebojí jít proti proudu a přinášet originální a svěží filmové zážitky.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Lucie Kliková

Tagy: filmy co musíte vidět | filmy, které byste měli vidět