Kde se točila Policie Modrava? Projděte si skutečná místa ze seriálu

Kde Se Natáčela Policie Modrava

Hlavní lokace natáčení v Národním parku Šumava

Seriál Policie Modrava se natáčel převážně v malebném prostředí Národního parku Šumava, kde diváci mohou obdivovat nádhernou šumavskou přírodu a autentické lokace. Jedním z hlavních míst natáčení bylo městečko Kašperské Hory, které v seriálu představuje fiktivní Modravu. Právě zde se nachází policejní stanice, kde působí hlavní hrdinka Jana Vinická se svým týmem. Budova policejní stanice je ve skutečnosti bývalá radnice na náměstí v Kašperských Horách.

Významnou lokací byl také hrad Kašperk, který se tyčí nad městem a poskytuje úchvatné panoramatické záběry okolní krajiny. Štáb často využíval okolní lesy a louky v oblasti Šumavských plání, zejména v okolí Modravy, Filipovy Hutě a Kvíldy. Právě tyto oblasti jsou charakteristické svými rozlehlými horskými loukami a původními smrkovými lesy, které dodávají seriálu jedinečnou atmosféru.

V okolí Prášil a Srní se natáčely dramatické scény pronásledování a pátrání po pachatelích. Tato oblast je známá svými hlubokými lesy a divokými údolími, což perfektně zapadá do kriminálního žánru seriálu. Štáb také často využíval okolí Chalupské slatě, kde vznikaly atmosférické záběry typické šumavské krajiny s rašeliništi a mokřady.

Další důležitou lokací byl Antýgl, bývalá královská rychta na břehu řeky Vydry, kde se natáčely některé z nejnapínavějších epizod. Oblast kolem řeky Vydry, včetně turisticky oblíbených Turnerovy chaty a Čeňkovy Pily, se objevuje v mnoha epizodách jako místo různých kriminálních případů.

V zimních měsících se natáčení přesouvalo do oblasti Zadova a Churáňova, kde vznikaly působivé zimní scény na zasněžených pláních a v okolí lyžařských středisek. Štáb využíval také malebnou krajinu kolem Horské Kvildy, kde vznikaly záběry typické šumavské architektury a života místních obyvatel.

Významnou roli hraje v seriálu také Jezerní slať, rozsáhlé rašeliniště nedaleko Horské Kvildy, kde se odehrávají některé z nejdramatičtějších scén. Tvůrci seriálu často využívali ranní mlhy a specifické světelné podmínky, které jsou pro tuto oblast charakteristické, k vytvoření tajemné atmosféry.

Oblast kolem Modravských slatí poskytla kulisu pro několik klíčových epizod, stejně jako okolí Březníku a Poledníku. Tyto lokace jsou charakteristické svou nedotčenou přírodou a odlehlostí, což perfektně zapadá do příběhů o zločinech odehrávajících se v divočině. Štáb také často natáčel v okolí Pramenů Vltavy, kde vznikaly působivé záběry šumavské krajiny v různých ročních obdobích.

Městečko Kašperské Hory jako základna štábu

Městečko Kašperské Hory se stalo během natáčení seriálu Policie Modrava skutečným domovem pro celý filmový štáb. Právě toto malebné šumavské město sloužilo jako hlavní základna pro všechny členy produkce, kteří zde trávili dlouhé týdny během natáčení jednotlivých sérií. Filmový štáb si oblíbil zejména místní hotel Kašperk, který se stal jejich druhým domovem a poskytoval jim potřebné zázemí po náročných natáčecích dnech.

V Kašperských Horách vznikla řada důležitých scén, které diváci mohli vidět na televizních obrazovkách. Místní náměstí se několikrát proměnilo v dějiště dramatických událostí, zatímco historická radnice často sloužila jako kulisa pro různé policejní výslechy a důležitá jednání. Obyvatelé města si už zvykli na přítomnost kamer a herců v ulicích, a mnozí z nich se dokonce stali komparzisty v několika epizodách.

Štáb si nemohl vybrat lepší místo - Kašperské Hory nabízejí nejen krásné historické centrum, ale také výbornou dostupnost k dalším natáčecím lokacím v okolí. Město se nachází v ideální vzdálenosti od Modravy, Srní, Prášil i dalších míst, kde se odehrávaly klíčové scény seriálu. Produkce využívala místní infrastrukturu, restaurace a ubytovací zařízení, což významně přispělo k místní ekonomice.

Zajímavostí je, že mnoho místních podnikatelů upravilo své provozní doby podle potřeb natáčení, aby vyhověli často nepředvídatelným změnám v harmonogramu. Město se tak postupně adaptovalo na přítomnost filmařů a vytvořilo pro ně ideální podmínky pro práci. Místní obyvatelé často vzpomínají na setkání s hlavními představiteli seriálu, především se Soňou Norisovou, která si během natáčení vybudovala velmi vřelý vztah k městu a jeho obyvatelům.

V průběhu let se Kašperské Hory staly natolik spjaty se seriálem, že sem začali přijíždět i fanoušci, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa známá z televizní obrazovky. Vznikly dokonce speciální turistické trasy mapující významné lokace z natáčení. Místní informační centrum připravilo pro návštěvníky mapy s vyznačenými místy, kde se jednotlivé scény natáčely, a průvodce často vypráví zajímavé historky ze zákulisí natáčení.

Pro filmový štáb bylo důležité i technické zázemí, které město poskytovalo. Místní hasičská zbrojnice sloužila jako sklad techniky a kostýmů, zatímco některé prostory v kulturním domě byly využívány jako improvizované maskérny a šatny. Díky vstřícnosti městského úřadu měla produkce k dispozici i další prostory pro administrativní zázemí, což značně usnadnilo organizaci celého natáčení.

Modrava a okolí včetně Filipovy Hutě

Šumavská obec Modrava a její malebné okolí se staly hlavním dějištěm oblíbeného televizního seriálu Policie Modrava. Většina exteriérových scén byla natáčena přímo v této horské oblasti, která se nachází v nadmořské výšce okolo 980 metrů. Modrava společně s osadou Filipova Huť tvoří neoddělitelnou součást příběhu, kde se odehrávají dramatické kriminální zápletky v režii Jaroslava Soukupa.

Místní policejní stanice, která je ústředním bodem seriálu, se ve skutečnosti nachází v budově obecního úřadu Modrava. Tato charakteristická stavba se stala jedním z nejfotografovanějších míst v oblasti, přičemž turisté často přijíždějí právě kvůli možnosti vidět skutečná místa natáčení. Nedaleko od budovy se rozprostírá rozlehlá náves s typickou šumavskou architekturou, která v seriálu často slouží jako kulisa pro různé venkovní scény.

Filipova Huť, která je nejvýše položenou osadou v České republice, se v seriálu objevuje jako důležitá lokalita, kde se odehrává řada klíčových momentů. Zdejší horská krajina s charakteristickými roubenými chalupami vytváří autentickou atmosféru, která dokonale zapadá do celkového konceptu seriálu. Místní obyvatelé si již zvykli na přítomnost filmařů a často se stávají komparzisty v různých scénách.

Oblast kolem Modravy nabízí úchvatné přírodní scenérie, které tvůrci seriálu bohatě využívají. Modravské slatě, Roklanský potok a okolní lesy poskytují působivé pozadí pro dramatické honičky a pátrání. Zejména v zimních měsících, kdy je krajina pokryta sněhem, vznikají zde nezapomenutelné záběry, které dodávají seriálu specifickou atmosféru horské kriminálky.

Natáčení v této lokalitě není vždy jednoduché, především kvůli proměnlivému počasí a někdy obtížné dostupnosti některých míst. Filmový štáb musí často překonávat různé překážky, aby zachytil ty nejlepší záběry. Přesto právě tyto autentické podmínky dodávají seriálu na věrohodnosti a originalitě. Modrava se díky seriálu stala vyhledávaným turistickým cílem, což přispělo k rozvoji místního cestovního ruchu.

V okolí se nachází řada turistických tras a cyklostezek, které návštěvníkům umožňují prozkoumat místa známá ze seriálu. Mnozí místní podnikatelé přizpůsobili svou nabídku služeb rostoucímu zájmu turistů o seriálová místa. Vznikly tematické prohlídky a suvenýry spojené se seriálem, což přispívá k ekonomickému rozvoji celé oblasti.

Modrava a Filipova Huť si i přes zvýšený zájem turistů zachovávají svůj původní horský charakter a atmosféru. Místní komunita se snaží udržet rovnováhu mezi turistickým ruchem a zachováním autentického rázu obce. Díky citlivému přístupu k natáčení a respektu k místnímu prostředí zůstává oblast stále především přírodní rezervací s jedinečnou faunou a flórou, kde se daří skloubit filmařské aktivity s ochranou přírody.

Horská služba Kvilda ve filmu

Stanice horské služby na Kvildě se stala významným dějištěm oblíbeného televizního seriálu Policie Modrava, který se natáčel v malebném prostředí Šumavy. Tvůrci seriálu si vybrali právě tuto autentickou budovu horské služby jako jeden z hlavních exteriérů, kde se odehrávaly důležité scény z vyšetřování. Stanice se nachází v centru obce Kvilda a její charakteristická architektura dokonale zapadá do šumavské krajiny. V seriálu sloužila jako policejní stanice, kde působila hlavní postava v podání Soni Norisové.

Zajímavostí je, že skutečná stanice horské služby funguje na tomto místě již několik desetiletí a její členové se během natáčení často potkávali s filmovým štábem. Někteří z místních záchranářů si dokonce zahráli v seriálu menší epizodní role, což dodalo celému natáčení na autentičnosti. Filmaři využívali nejen samotnou budovu, ale i její bezprostřední okolí, včetně parkoviště a přilehlých komunikací.

Seriál Policie Modrava se natáčel v různých lokalitách Šumavy, ale právě Kvilda a její horská služba se staly jedním z nejcharakterističtějších míst celého seriálu. Diváci si oblíbili nejen samotné kriminální příběhy, ale také nádherné záběry šumavské přírody, které tvořily nedílnou součást každého dílu. Během natáčení museli filmaři často přizpůsobovat své plány aktuálnímu počasí, které je na Šumavě velmi proměnlivé.

Stanice horské služby na Kvildě se díky seriálu stala vyhledávaným turistickým cílem. Mnoho návštěvníků přijíždí na Kvildu specificky proto, aby si prohlédli místa, kde se jejich oblíbený seriál natáčel. Místní obyvatelé vzpomínají na období natáčení jako na zajímavé zpestření běžného života v obci. Filmový štáb se stal na několik sezón součástí života na Kvildě a přinesl do obce nevšední atmosféru.

Pro horskou službu znamenalo natáčení seriálu určité komplikace v běžném provozu, ale zároveň přineslo i pozitivní publicitu jejich práci. Díky seriálu se široká veřejnost seznámila s důležitou rolí horské služby v životě Šumavy. Záchranáři museli během natáčení koordinovat své aktivity s filmovým štábem, aby nedocházelo k narušení jejich pohotovostních výjezdů a běžné činnosti.

V současnosti, i několik let po natáčení, zůstává stanice horské služby na Kvildě významným orientačním bodem a připomínkou úspěšného televizního seriálu. Mnozí turisté při návštěvě stanice vzpomínají na oblíbené scény a postavy. Horská služba tak získala nejen mediální pozornost, ale i trvalé místo v kulturním povědomí spojeném se Šumavou a seriálem Policie Modrava.

Natáčení v oblasti Srní a Prášily

Televizní seriál Policie Modrava se z velké části natáčel v malebné šumavské oblasti mezi obcemi Srní a Prášily. Tato lokalita byla vybrána především pro svou autentickou atmosféru a nádhernou horskou krajinu, která dokonale vystihuje ducha celého seriálu. Filmaři si oblíbili zejména okolí Prášilského jezera, kde se odehrávalo několik klíčových scén z různých epizod. Místní obyvatelé se často stávali komparzisty a někteří dokonce získali menší role v seriálu.

Významným natáčecím místem byla také bývalá rota pohraniční stráže v Srní, která ve filmu sloužila jako policejní stanice. Tato autentická budova z období železné opony dodávala seriálu na věrohodnosti a připomínala divákům složitou historii pohraničního regionu. Filmový štáb strávil v této lokalitě několik měsíců, během kterých se museli vypořádat s různými výzvami, včetně nepředvídatelného horského počasí a obtížného terénu.

Natáčení probíhalo také v okolí Prášilského potoka, kde se filmaři zaměřili na dramatické scény pronásledování. Místní krajina poskytla perfektní kulisu pro napínavé momenty seriálu, přičemž husté lesy a skalnaté úseky vytvářely ideální prostředí pro kriminální zápletky. Štáb využíval i místní lesní cesty a stezky, které se v seriálu objevují jako důležité spojnice mezi jednotlivými místy děje.

V oblasti mezi Srním a Prášilami se nachází několik horských luk a pastvin, které se také objevily v seriálu. Tyto otevřené prostory byly často využívány pro natáčení rozsáhlejších scén s větším počtem herců a techniky. Místní obyvatelé vzpomínají, jak se jejich poklidná vesnice pravidelně měnila v rušné filmové městečko, když přijel natáčecí štáb.

Zajímavostí je, že některé interiérové scény byly natáčeny v skutečných domech místních obyvatel, kteří ochotně poskytli své příbytky pro potřeby filmování. Tato spolupráce mezi filmaři a místními lidmi přispěla k vytvoření autentické atmosféry seriálu. Štáb také využíval místní pohostinství a ubytovací zařízení, což přineslo oblasti vítané ekonomické oživení.

Díky seriálu se oblast Srní a Prášily dostala do povědomí širší veřejnosti, což vedlo k zvýšenému zájmu turistů o tento region. Mnoho návštěvníků nyní přijíždí specificky proto, aby na vlastní oči viděli místa, kde se jejich oblíbený seriál natáčel. Místní podnikatelé a průvodci dokonce organizují tematické prohlídky po natáčecích lokacích, během kterých sdílejí zajímavé historky z období filmování.

Natáčení v této oblasti přineslo i určité výzvy pro místní komunitu a přírodu. Filmaři museli dbát na ochranu životního prostředí a respektovat pravidla národního parku. Veškerá filmová technika a vybavení musely být transportovány s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození citlivých ekosystémů. Díky zodpovědnému přístupu štábu se podařilo zachovat přírodní krásy oblasti v původním stavu.

Šumavské vrcholy Poledník a Roklan v záběrech

Při natáčení oblíbeného televizního seriálu Policie Modrava se štáb často pohyboval v okolí majestátních šumavských vrcholů Poledníku a Roklanu. Tyto impozantní hory se staly nejen kulisou mnoha dramatických scén, ale také symbolem celého seriálu. Poledník, tyčící se do výšky 1315 metrů nad mořem, poskytl filmařům unikátní možnost zachytit dechberoucí panoramata centrální Šumavy. Z jeho vrcholu, kde se nachází charakteristická rozhledna, bylo možné natočit působivé záběry okolní krajiny, které se objevily v několika epizodách.

Roklan, německy Großer Rachel, se svými 1453 metry představuje jeden z nejvyšších vrcholů Šumavy a jeho silueta se často objevovala v pozadí důležitých scén. Štáb využíval především oblast mezi těmito dvěma vrcholy pro natáčení dramatických honičiek a pátracích akcí. Místní lesní cesty a stezky posloužily jako autentické kulisy pro policejní zásahy a vyšetřování.

V okolí Poledníku se natáčely především scény z epizod, kde hrál důležitou roli výhled do krajiny. Bývalá vojenská pozorovatelna, přeměněná na rozhlednu, se stala symbolickým místem, kde se odehrávaly klíčové momenty několika dílů. Filmaři ocenili zejména možnost natáčet za různých světelných podmínek, kdy ranní mlhy a západy slunce vytvářely působivou atmosféru pro dramatické scény.

Oblast mezi Poledníkem a Roklanem nabízí rozmanitou krajinu, která zahrnuje husté lesy, horské louky a skalnaté úseky. Tato různorodost umožnila tvůrcům seriálu vytvořit iluzi různých lokalit, aniž by se museli přesouvat na velké vzdálenosti. Particularly zajímavé byly záběry z období pozdního podzimu a začínající zimy, kdy krajina získává specifickou atmosféru, která dokonale podtrhovala napětí v kriminálních příbězích.

Natáčecí štáb musel často čelit náročným povětrnostním podmínkám, zejména v vyšších polohách Roklanu. Přesto právě tyto obtížné podmínky přispěly k autenticitě celého seriálu. Mlhy, déšť a občasné sněhové přeháňky vytvořily nezaměnitelnou atmosféru, která se stala charakteristickým rysem celého seriálu. Místní obyvatelé a rangers často pomáhali filmařům s orientací v terénu a poskytovali cenné informace o počasí a přístupnosti jednotlivých lokalit.

Zajímavostí je, že některé záběry z vrcholu Poledníku musely být několikrát přetáčeny kvůli rychle se měnícímu počasí, což je pro Šumavu typické. Filmaři se museli naučit předvídat meteorologické podmínky a flexibilně přizpůsobovat natáčecí plán. Tato zkušenost se však pozitivně odrazila ve výsledném vzhledu seriálu, který věrně zachycuje proměnlivost šumavské přírody.

Jezero Laka jako důležitá filmová lokace

Šumavské jezero Laka se v posledních letech stalo významnou filmovou lokací, především díky úspěšnému televiznímu seriálu Policie Modrava. Toto malebné horské jezero, které je nejvýše položeným ledovcovým jezerem v České republice, poskytlo filmařům jedinečnou kulisu pro natáčení několika klíčových scén. Režisér Jaroslav Soukup si toto místo vybral záměrně pro jeho autentickou atmosféru a neopakovatelné přírodní scenérie.

V seriálu se jezero Laka objevuje opakovaně, především v dramatických momentech, kdy kriminalisté z šumavské služebny řeší složité případy. Okolí jezera se stalo dějištěm několika zásadních vyšetřování, přičemž filmaři využili nejen samotnou vodní plochu, ale i okolní lesní porosty a skalnaté břehy. Právě zde se odehrávaly některé z nejnapínavějších scén, včetně pátrání po stopách pachatelů či nalezení důležitých důkazů.

Produkční tým si musel poradit s několika výzvami, které natáčení v této lokalitě přinášelo. Vzhledem k tomu, že jezero leží v první zóně Národního parku Šumava, bylo nutné získat speciální povolení a dodržovat přísná pravidla ochrany přírody. Filmaři museli respektovat citlivý ekosystém a omezit techniku pouze na nezbytné minimum. Přesto se jim podařilo zachytit jedinečnou atmosféru místa, která významně přispěla k celkovému vyznění seriálu.

Jezero Laka se díky seriálu stalo vyhledávaným turistickým cílem. Mnoho fanoušků seriálu sem míří, aby na vlastní oči viděli místa, kde se jejich oblíbené příběhy odehrávaly. Místní průvodci dokonce začali organizovat speciální prohlídky po filmových lokacích, během kterých návštěvníkům ukazují konkrétní místa z jednotlivých epizod a sdílejí zajímavosti z natáčení.

Pro tvůrce seriálu bylo jezero Laka ideální volbou také z logistického hlediska. Nachází se v relativně dostupné vzdálenosti od dalších natáčecích lokací, jako jsou Modrava, Srní či Prášily, což umožňovalo efektivní organizaci natáčecích dnů. Zároveň poskytovalo potřebnou variabilitu prostředí - od klidné vodní hladiny přes divoké lesní partie až po dramatické skalní útvary.

Filmový štáb strávil u jezera Laka desítky natáčecích dnů napříč všemi ročními obdobími. Každé období přineslo jezeru jiný charakter a umožnilo zachytit různorodé atmosférické podmínky, které dotvářely napětí jednotlivých scén. Zimní období bylo particularly náročné na realizaci, ale výsledné záběry zasněženého jezera a okolní krajiny patří k těm nejvíce působivým v celém seriálu.

Bývalá rota Zhůří u Javorné

Bývalá rota Zhůří u Javorné se stala jedním z nejvýznamnějších míst natáčení oblíbeného seriálu Policie Modrava. Tato lokalita, nacházející se v malebné šumavské krajině, poskytla filmařům autentické prostředí pro vytvoření působivých záběrů. Původně zde stávala pohraniční rota, která střežila československé hranice v době komunistického režimu. Po roce 1989 objekt ztratil svůj původní význam a postupně chátral.

Místo natáčení Lokalita
Modrava Šumava
Srní Šumava
Kvilda Šumava
Kašperské Hory Šumava
Antýgl Šumava

Televizní štáb si toto místo vybral především kvůli jeho jedinečné atmosféře a zachovalému charakteru bývalé pohraniční základny. V seriálu slouží jako policejní stanice, kde hlavní hrdinové v čele s Janou Vinickou řeší své případy. Diváci mohou v záběrech obdivovat původní budovu roty, která byla pro účely natáčení částečně upravena, aby věrohodně představovala současnou policejní služebnu.

Zajímavostí je, že okolí bývalé roty Zhůří nabízí dechberoucí výhledy na šumavské vrcholy a rozlehlé lesy, což tvůrcům umožnilo zachytit autentickou atmosféru Šumavy. V bezprostřední blízkosti se nachází několik turistických tras, které jsou oblíbené mezi návštěvníky toužícími spatřit místa známá ze seriálu. Od doby, kdy se zde začal natáčet seriál Policie Modrava, se lokalita těší zvýšenému zájmu turistů.

Filmový štáb musel před začátkem natáčení provést několik úprav exteriéru i interiéru budovy. Bylo nutné zajistit bezpečný přístup pro techniku a vytvořit zázemí pro štáb i herce. Přesto se podařilo zachovat původní ráz objektu, který dodává seriálu na věrohodnosti. Během natáčecích dnů se zde pohybovalo množství lidí, včetně místních obyvatel, kteří často působili jako komparz.

Bývalá rota se stala symbolem seriálu a její podoba je dobře známá fanouškům napříč republikou. Mnozí návštěvníci Šumavy si nenechají ujít příležitost vyfotit se před touto ikonickou budovou. V okolí se nachází informační tabule, které připomínají historii místa i jeho současné využití při natáčení. Zajímavé je, že některé záběry byly pořízeny i v různých ročních obdobích, což umožnilo divákům sledovat proměny šumavské krajiny.

Pro místní obyvatele představuje natáčení seriálu významnou událost, která přispěla k oživení této části Šumavy. Bývalá rota se tak z opuštěného objektu proměnila v turisticky atraktivní místo, které přitahuje návštěvníky z celé České republiky. Díky seriálu se podařilo zachovat část historie tohoto místa a současně mu vdechnout nový život. Pravidelné natáčení také přispívá k údržbě objektu a jeho okolí, což je přínosné pro celý region.

Natáčení v okolí Železné Rudy

Televizní seriál Policie Modrava se z velké části natáčel v malebném prostředí Šumavy v okolí Železné Rudy. Štáb si jako hlavní lokaci vybral právě tuto oblast kvůli její autentické atmosféře a neopakovatelné přírodní scenérii. Železná Ruda a její okolí poskytly tvůrcům seriálu dokonalé kulisy pro vytvoření napínavých kriminálních příběhů.

Významnou část natáčení probíhalo přímo v centru Železné Rudy, kde se nachází historická budova, která v seriálu představovala policejní stanici. Štáb také často využíval okolní horské oblasti, zejména Špičák, Pancíř a Velký Javor. Tyto lokace se objevují v mnoha epizodách jako místa vyšetřování různých kriminálních případů.

Natáčecí tým strávil značnou část času v oblasti Prášilska a Srní, kde vznikaly dramatické scény pronásledování a pátrání. Právě tyto oblasti nabídly ideální kombinaci hustých lesů, horských cest a dramatických výhledů, které dodávají seriálu jeho charakteristickou atmosféru. Štáb také často využíval místní horské chaty a turistické stezky, které se staly dějištěm mnoha klíčových scén.

V okolí Železné Rudy se natáčelo především v letních měsících, kdy byla příroda nejfotogeničtější a podmínky pro filmování nejpříznivější. Nicméně některé epizody zachycují i zimní atmosféru Šumavy, kdy se natáčelo za náročných podmínek na zasněžených svazích a v mrazivém počasí. Jezero Laka a Černé jezero patří mezi další významné lokace, které se v seriálu objevují opakovaně.

Místní obyvatelé se často stávali komparzisty a někteří dokonce získali menší role. Natáčení významně přispělo k propagaci regionu a zvýšení turistického zájmu o oblast. Hotel Grádl, který se v seriálu objevuje jako důležité dějiště několika epizod, se stal oblíbeným cílem návštěvníků, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa známá ze seriálu.

Filmový štáb musel během natáčení překonávat různé výzvy spojené s počasím a náročným terénem. Přesto se podařilo zachytit jedinečnou atmosféru šumavské přírody, která se stala téměř samostatnou postavou seriálu. Okolí Modravy, podle které je seriál pojmenován, poskytlo množství atraktivních lokací, včetně typických šumavských chalup a malebných zákoutí.

Natáčení v této oblasti přineslo i řadu logistických výzev, protože mnoho míst se nachází v chráněné krajinné oblasti, kde platí přísná pravidla pro filmování. Štáb musel úzce spolupracovat se Správou NP Šumava a respektovat všechna ochranářská opatření. Díky této spolupráci se podařilo vytvořit autentické záběry, které divákům přibližují krásu a jedinečnost šumavské přírody, aniž by došlo k jejímu poškození.

Policie Modrava se natáčela převážně v okolí Kašperských Hor, Modravy a na dalších místech šumavského národního parku

Kristýna Horáková

Interiéry v pražských filmových ateliérech

Zatímco exteriérové scény seriálu Policie Modrava se natáčely převážně v malebné šumavské krajině, významná část interiérových záběrů vznikala v profesionálních filmových ateliérech v Praze. Především policejní služebna, která je jedním z ústředních míst děje, byla kompletně vybudována v prostorách barrandovských ateliérů. Tvůrci zde vytvořili dokonalou repliku venkovské policejní stanice, včetně všech kanceláří, výslechové místnosti a společných prostor.

Filmové ateliéry poskytly ideální podmínky pro natáčení náročnějších interiérových scén, kde bylo zapotřebí specifického osvětlení a precizního zvukového záznamu. Režisér Jaroslav Soukup společně s architektem Janem Vlasákem věnovali mimořádnou pozornost detailům, aby interiéry působily autenticky a korespondovaly s reálným prostředím šumavské policejní stanice. Každý kus nábytku, každá fotografie na stěně či služební vybavení byly pečlivě vybrány tak, aby dotvářely věrohodnou atmosféru venkovského policejního oddělení.

V pražských ateliérech byly také vybudovány interiéry bytů hlavních postav, včetně domova vrchní komisařky Jany Vinické. Tyto prostory musely odrážet charaktery jednotlivých postav a jejich životní příběhy. Designéři a dekoratéři strávili stovky hodin vytvářením autentického prostředí, které divákům umožňuje lépe pochopit osobnosti hlavních hrdinů. Například byt Vinické obsahuje množství fotografií z její policejní kariéry, turistické mapy Šumavy a osobní předměty, které podporují její charakterizaci jako oddané policistky s hlubokou vazbou k regionu.

Kromě stálých dekorací byly v ateliérech postaveny i dočasné interiéry pro jednotlivé epizody, jako jsou hotelové pokoje, restaurace nebo byty podezřelých. Technické zázemí pražských ateliérů umožnilo realizovat i náročnější akční scény, které by v reálných lokacích byly obtížně proveditelné. Produkce využívala moderní filmovou techniku, včetně speciálního osvětlení a kamerových systémů, které zajistily vysokou vizuální kvalitu seriálu.

Práce v ateliérech probíhala často souběžně s natáčením v exteriérech, což vyžadovalo precizní koordinaci mezi jednotlivými štáby. Kostyméři a maskéři měli v ateliérech své zázemí, kde připravovali herce na natáčení a zajišťovali kontinuitu vzhledu postav napříč jednotlivými scénami. Důležitou součástí byla také práce zvukařů, kteří v kontrolovaném prostředí ateliérů mohli dosáhnout optimální kvality dialogů bez rušivých elementů, které jsou běžné při natáčení v reálných lokacích.

Přestože většina diváků vnímá Policii Modrava především jako seriál zasazený do krásné šumavské přírody, právě práce v pražských ateliérech umožnila vytvořit komplexní a technicky dokonalý televizní projekt. Kombinace autentických exteriérů a profesionálně vytvořených interiérových scén přispěla k celkovému úspěchu seriálu a jeho oblibě u českých diváků.

Publikováno: 11. 07. 2025

Tagy: kde se natáčela policie modrava