Kolik stojí občanka v roce 2023?

Kolik Stoji Obcanka

Co je to občanka

Občanka, oficiálně nazývaná občanský průkaz, je pro nás Čechy důležitý dokument. Nejenže slouží jako doklad totožnosti, ale taky s ním můžeme cestovat po zemích EU a některých dalších státech. Co se týče ceny, tak ta se liší podle toho, v jaké situaci o občanku žádáte. Pokud žádáte o první vydání občanského průkazu, je to zadarmo. V případě ztráty, odcizení nebo poškození už si za nový doklad připlatíte. Poplatek se pohybuje v řádu stovek korun a jeho přesnou výši zjistíte na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Důležité je si pamatovat, že platit se dá hotově i platební kartou. Občanka je zkrátka nepostradatelný dokument pro každého z nás.

Proč potřebuji občanku

Občanský průkaz, zkráceně občanka, je v České republice nejdůležitějším dokladem totožnosti. Bez ní se neobejdete v mnoha běžných situacích. Potřebujete ji k vyzvednutí doporučeného dopisu na poště, k uzavření smlouvy s telefonním operátorem nebo k potvrzení věku v obchodě. Občanka slouží také jako cestovní doklad v rámci Evropské unie a některých dalších států. Její vystavení není zdarma. Cena občanského průkazu se liší v závislosti na věku žadatele a na rychlosti vyřízení. Základní poplatek pro dospělého činí 100 Kč, pro děti do 15 let je vystavení zdarma. Pokud potřebujete občanku vyřídit ve zkrácené lhůtě, připravte si 500 Kč. Informace o ceně občanského průkazu a dalších poplatcích naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

Kdy občanku poprvé

Poprvé se s občanským průkazem setkáte ve věku 15 let, kdy si jdete pro svůj první "dospělácký" doklad. Nejde o povinnost, ale o možnost. Pokud ale chcete řídit auto od 18 let, volit v příštích volbách nebo cestovat bez rodičů, bez občanky se neobejdete. Cena za první vydání se liší. Pokud si o ni zažádáte do 30 dnů od dovršení 15 let, je zcela zdarma. Pokud si ale s vyřízením dáte na čas a požádáte o ni později, zaplatíte standardní poplatek. Ten se liší podle doby vyhotovení. Pokud vám stačí 30 dní, zaplatíte 50 Kč. Pokud ale občanku potřebujete urychleně, do 5 dnů, připravte si 500 Kč. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že občanka je důležitý doklad, který budete potřebovat po celý život.

Typy občanek v ČR

V České republice existuje několik typů občanských průkazů, přičemž cena se liší v závislosti na typu a okolnostech vydání. Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, který je nejběžnější, je pro občany starší 15 let zpoplatněn částkou 200 Kč. Pro děti do 15 let je cena nižší a činí 50 Kč. V případě ztráty, odcizení nebo poškození občanského průkazu je nutné uhradit správní poplatek ve výši 1000 Kč. Pokud potřebujete nový občanský průkaz vyřídit ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů, připravte si 500 Kč. Pro vydání občanského průkazu s elektronickým čipem, který umožňuje elektronickou identifikaci, je účtován poplatek 500 Kč. Je důležité si uvědomit, že ceny se mohou měnit, proto je vždy vhodné ověřit si aktuální informace na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo na příslušném obecním úřadě.

Cena občanského průkazu
Typ občanského průkazu Cena
Občanský průkaz (do 15 let) 50 Kč
Občanský průkaz (nad 15 let) 300 Kč

Ceny občanek

Žádost o vydání prvního občanského průkazu je v České republice zdarma. Pokud ale potřebujete nový občanský průkaz z důvodu ztráty, odcizení, poškození nebo změny údajů, je nutné uhradit správní poplatek. Výše poplatku se liší v závislosti na lhůtě pro vydání. Standardní lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dní a poplatek činí 300 Kč. V případě, že občanský průkaz potřebujete urychleně, je možné požádat o jeho vydání do 5 pracovních dnů za poplatek 500 Kč. Pro vydání občanského průkazu do 24 hodin je pak nutné doložit závažný důvod a uhradit poplatek ve výši 1 000 Kč. Platbu je možné provést v hotovosti na úřadě nebo bezhotovostně. Před návštěvou úřadu je vhodné ověřit si aktuální výši poplatků a způsoby platby.

Slevy a výjimky

Standardní poplatek za vydání občanského průkazu činí 100 Kč. Existují však případy, kdy je možné získat občanský průkaz zdarma nebo za sníženou cenu. Osvobozeni od poplatku jsou například občané starší 70 let, osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům nebo osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi. Snížený poplatek 50 Kč platí pro děti do 15 let a pro osoby, které ztratily nebo jim byl odcizen občanský průkaz v důsledku živelní pohromy nebo jiné mimořádné události. Je důležité si uvědomit, že pro uplatnění slevy nebo výjimky je nutné předložit příslušné doklady, například potvrzení o pobírání dávek nebo protokol policie o odcizení dokladů. V případě pochybností je vhodné obrátit se na příslušný úřad obce s rozšířenou působností a informovat se o konkrétních podmínkách pro získání slevy nebo výjimky.

Platnost občanky

Občanský průkaz je důležitým dokladem totožnosti každého občana České republiky. Jeho platnost je časově omezena, aby se zajistila aktuálnost údajů a ochrana před zneužitím. Platnost občanského průkazu se liší v závislosti na věku držitele. Pro děti do 15 let je platnost 5 let, pro občany od 15 do 30 let je to 10 let a pro osoby starší 30 let je platnost 30 let. Cena za vydání občanského průkazu se řídí zákonem a v roce 2023 činí 300 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti do 15 let. V případě ztráty, odcizení nebo poškození dokladu je nutné co nejdříve nahlásit tuto skutečnost na příslušném úřadě a požádat o vydání nového občanského průkazu. Poplatek za vydání nového dokladu v případě ztráty, odcizení nebo poškození je stanoven na 100 Kč.

Po uplynutí platnosti

Po uplynutí platnosti občanského průkazu je nutné požádat o nový. Pokud tak neučiníte včas, hrozí vám pokuta. Výše pokuty se liší v závislosti na délce prodlení. V případě ztráty, odcizení nebo poškození občanského průkazu je nutné co nejdříve tuto skutečnost ohlásit na příslušném úřadě a požádat o vydání nového dokladu. Cena za vydání nového občanského průkazu se liší v závislosti na věku žadatele a na důvodu vydání. Pro děti do 15 let je vydání zdarma, stejně tak v případě ztráty, odcizení nebo poškození, pokud je nový doklad vydán do 10 pracovních dnů. V ostatních případech je poplatek za vydání občanského průkazu stanoven zákonem.

Občanský průkaz je dokladem o vaší identitě, ne o vaší finanční situaci. Jeho cena by neměla být překážkou pro nikoho.

Božena Němcová

Ztráta nebo odcizení

Ztráta nebo odcizení vašeho občanského průkazu je nepříjemná situace, která s sebou bohužel přináší i finanční náklady. V případě, že potřebujete nový občanský průkaz, cena se liší v závislosti na okolnostech. Pokud vám byl doklad odcizen nebo jste ho ztratili, zaplatíte za vydání nového 100 Kč. Je důležité si uvědomit, že tato částka se vztahuje pouze na běžnou dobu vyhotovení, která je 30 dní. Pokud spěcháte a potřebujete nový doklad dříve, existuje možnost expresního vydání do 5 pracovních dní za 500 Kč. Pamatujte, že ztrátu nebo odcizení občanského průkazu je nutné neprodleně ohlásit na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Tím zamezíte případnému zneužití vašeho dokladu.

Kam pro občanku

Občanský průkaz, nezbytný doklad totožnosti každého z nás, není zadarmo. Jeho cena se liší v závislosti na věku žadatele a také na okolnostech vydání. Pokud žádáte o vydání své první občanky, máte do 15 let a zároveň jste občanem České republiky, zaplatíte pouze 50 Kč. Stejná částka platí i pro seniory nad 70 let. Pro všechny ostatní vychází vydání občanského průkazu na 100 Kč. Pamatujte, že pokud žádáte o vydání občanky ve zkrácené lhůtě, tedy do 5 pracovních dnů, cena se navyšuje o 500 Kč. V případě ztráty, odcizení nebo poškození dokladu budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Za vydání náhradního občanského průkazu zaplatíte 1000 Kč. Nezapomeňte, že o nový občanský průkaz je nutné požádat na úřadě s rozšířenou působností.

Potřebné dokumenty

Pro vyřízení občanského průkazu si připravte několik dokumentů. V první řadě budete potřebovat doklad totožnosti, kterým prokážete svoji totožnost. Pokud žádáte o první občanský průkaz, postačí rodný list. V ostatních případech je nutné předložit stávající občanský průkaz. Dále budete potřebovat jednu barevnou fotografii o rozměrech 35 x 45 mm. Fotografie musí splňovat parametry pro průkazové fotografie. V neposlední řadě je potřeba uhradit správní poplatek. Jeho výše se liší v závislosti na věku žadatele a na typu občanského průkazu. Pro standardní vydání občanského průkazu do 30 dnů zaplatíte 300 Kč. Pokud vám stačí starý občanský průkaz a žádáte o nový, poplatek činí 500 Kč. Pro děti do 15 let je vydání občanského průkazu zdarma.

Doba vyřízení

Standardní doba vyřízení žádosti o vydání občanského průkazu je 30 dní. Tato lhůta začíná běžet dnem podání žádosti na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Není tedy nutné žádost podávat v místě trvalého bydliště. Pokud potřebujete nový občanský průkaz naléhavě, existuje možnost požádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě. V takovém případě je však nutné počítat s vyšší cenou. Občanský průkaz vydaný do 5 pracovních dnů vyjde na 500 Kč, zatímco za průkaz vydaný do 24 hodin zaplatíte 1000 Kč. Je důležité si uvědomit, že zkrácená lhůta se vztahuje pouze na dobu vyhotovení průkazu. Samotné převzetí je pak možné až po uplynutí standardní 30denní lhůty.

Elektronická občanka

Elektronická občanka je běžný občanský průkaz s elektronickým čipem, který umožňuje elektronickou identifikaci. Cena za vydání občanského průkazu se liší. Pokud žádáte o první vydání do 15 let, je zdarma. V ostatních případech zaplatíte poplatek. Výše poplatku se odvíjí od důvodu vydání a také od rychlosti vyřízení. Standardní vydání do 30 dnů je levnější než expresní vydání do 5 dnů. Aktuální informace o cenách najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. K žádosti o vydání občanského průkazu budete potřebovat vyplněnou žádost, doklad totožnosti a jednu barevnou fotografii.

Budoucnost občanek

V dnešní době digitalizace se čím dál častěji mluví o tom, jak bude vypadat budoucnost. Otázkou tak zůstává, jak to bude s občanskými průkazy. Cena za občanský průkaz se v průběhu let měnila a je pravděpodobné, že se bude měnit i nadále. V současnosti stojí běžný občanský průkaz 200 Kč a 300 Kč v případě zrychleného vydání do 5 pracovních dnů. Otázkou zůstává, zda se v budoucnu přesuneme k plně digitální formě identifikace, nebo zda si fyzické doklady uchováme. Digitální identita by přinesla řadu výhod, jako je snadná dostupnost a menší riziko ztráty či krádeže. Na druhou stranu je nutné zvážit i bezpečnostní rizika a zajistit, aby digitální systém byl odolný vůči kybernetickým útokům. Je tedy pravděpodobné, že fyzické občanské průkazy s námi ještě nějakou dobu zůstanou, i když v modernizované podobě. Již dnes existují občanské průkazy s čipem, které umožňují elektronickou identifikaci. V budoucnu se můžeme dočkat i dalších inovací, například propojení s dalšími osobními doklady či biometrickými údaji.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: společnost