Seriál První republika online

Televizní seriál První republika byl natočen podle scénáře Jana Gardnera. Režie se ujal Biser Arichtěv, který režíroval již v minulosti úspěšný seriál České televize Vyprávěj a získal za něj několik sošek TýTý. Producenti seriálu ze společnosti Dramedy Productions obdrželi Zlatou Nymfu na festivalu v Monte Carlu jako nejlepší evropští televizní producenti roku 2011. Pro tvůrce byly inspirací zahraniční seriály jako Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům a také Panství Dowton, které na pozadí osudů členů jedné rodiny zachycují historické události, stejně jako seriál První republika. Česká televize uvedla tento seriál na jaře 2014. Vysílal se ve velice atraktivním čase každý pátek od 8 hodin na kanále ČT1. Seriál První republika přilákal v tomto čase k obrazovkám velké množství diváků a výrazně přispěl ke zvýšení sledovanosti tohoto kanálu. Seriál První republika, 1.série se vysílal od 17.ledna 2014 do 13.června 2014.

Celkem 22 dílů v této 1.sérii nabídl divákům seriál První republika. Pokračování pod stejným názvem První republika , 2.série, bylo natočeno v létě 2014 a jeho vysílání je zatím naplánováno na jaro 2015. První republika, 2.série, očekává, že nabídne divákům celkem 20 dílů. Seriál, který uvedla Česká televize, První republika, dostál svému názvu. Mapuje atmosféru první republiky od roku 1918 do roku 1945. Ohniskem děje jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách.

První republika na iVysílání

První díl začíná stěhováním rodiny z venkova do Prahy, do Podolí. Jedná se o poválečné období, kdy místní obyvatelé jsou postiženi poválečnou chudobou. Podolí je v té době částí Prahy, kde jsou jen louky, lesy a pár starých továren. Valentovi jsou podnikaví a společně s továrníkem Škvorem se rozhodnou Podolí změnit. Místní obyvatelé ale nepřijímají rodinu příliš vřele, protože s sebou nese tajemství záhadného úmrtí předchozích obyvatel vily, manželů Léblových. Téma defraudace za První republiky je v seriálu zakomponováno právě do osudu manželů Léblových. Postupně se dostaneme i k vyšetřování úkladné vraždy. Seriál má kriminální zápletku, ukazuje vztahy uvnitř rodiny a nechybí ani romantická poloha v podobě osudových lásek hlavních hrdinů. Touto zajímavou a zábavnou formou nám seriál přibližuje, jak vypadala naše První republika. Poslední díl nabízí neočekávané rozuzlení a odhaluje viníka, který se v průběhu celého děje jeví jako velice pozitivní postava.

Zajímavosti v obsazení jednotlivých rolí

ČT1 epizody
Náhled na přehled online dílů První republiky na ČT1. Foto: ceskatelevize.cz

Mezi herci byl o seriál veliký zájem. Například o roli Magdaleny Škvorové se zajímalo 70 hereček. Nakonec byla do role obsazena herečka Veronika Nová, která podala velice pěkný herecký výkon. Magdalena Škvorová v jejím podání se rozhodně zapsala svým divákům do paměti. Recenze na výkony Markéty Plánkové v hlavní ženské roli Kláry Valentové nebyly zpočátku příliš lichotivé. Postupně se mínění diváku změnilo a pár, který vytvořila Klára Valentová a Vladimír Valenta si získal srdce diváků. Zajímavé bylo také obsazení postavy Vladimíra, který měl být majitelem módního salonu, zároveň legionářem a amatérským detektivem. Jeho role byla pozitivní a výrazně se lišila od předchozí seriálové role, kterou Ján Koleník ztvárnil na Slovensku.

Ján Koleník musel kvůli roli Vladimíra výrazně snížit objem své svalové hmoty. Kromě Jána Koleníka hrála v seriálu ještě jedna slovenská herečka a sice Zdena Studénková. Její elegantní a chladně vypočítavá Božena Škvorová byla ve své, ač vedlejší roli, velmi výrazná. Netradiční dětskou roli Elišky Valentové velice hezky ztvárnila Michaela Procházková. Došlo tady k zajímavému propojení abstraktních jevů s hlavní dějovou linií.

První republika online

ČT 1 nabídla svým fanouškům jejich oblíbený seriál také ve formě iVysílání, První republika online na adrese: www.ceskatelevize/ivysilani.cz. Mnoho diváků s napětím očekávalo uvedení seriálu První republika. 1.díl online zaznamenal úctyhodný zájem. Jednotlivé epizody bylo možné na internetové adrese České televize shlédnout ještě před hlavním vysílacím časem. Diváci také často využili odkaz První republika on line, aby se podívali na svůj oblíbený seriál zpětně. Pokud se jim nepodařilo shlédnout ve stanoveném vysílacím čase oblíbený seriál První republika, epizody seriálu byly k dispozici i ke stažení.

iVysílání epizody
První republika na online iVysílání od ČT1. Foto: ceskatelevize.cz

První republika online ke shlédnutí na stránkách http://www.ceskatelevize.cz/porady/10532695142-prvni-republika.cz se stala hitem a výrazně zvýšila návštěvnost internetových stránek České televize. Kromě vlastního seriálu bylo možné na těchto stránkách sledovat i názory diváků, recenze apod. Sešlo se zde velké množství ohlasů. Některé z nich byly velice zajímavé a daly tušit, že tento seriál není divákům lhostejný a je o něj velký zájem.

Recenze

Kromě diváckých diskusí se k seriálu První republika se vyjádřilo velké množství odborné veřejnosti. Za všechny vybíráme osobu, jednu z nejpovolanějších. Generální ředitel České televize Petr Dvořák k seriálu První republika řekl: „Mapování významných okamžiků našich dějin by mělo být pro veřejnoprávní televizi takřka povinnou disciplínou a Česká televize tak stále přichází s projekty, které se k nim z různých úhlů a v různých zpracováních vracejí. Seriál První republika přistupuje k tomuto úkolu od počátku z toho nejlepšího možného konce.

Vybral si dobu, kterou si mnozí z nás možná až příliš nekriticky idealizují, dobu, ve které se formovala česká demokracie a která nese i překvapivě mnoho paralel s tím, co prožíváme posledních dvacet let.

Hodnocení seriálu První republika

Seriál, který uvedla Česká televize, První republika, rozhodně stojí za shlédnutí. Snoubí se zde zábava, napětí a historie. Tým, který se ujal zpracování tohoto seriálu byl zkušený, úspěšný a na jeho výběr může být pyšná právě Česká telelevize. První republika dala českému divákovi seriál se zajímavým námětem. Kdo jiný by měl českému divákovi nabídnout televizní seriál z doby, která je pro Čechy velice významná, než veřejnoprávní televize, kanál ČT1. První republika je zajímavý počin, který si neklade za cíl jen diváka bavit, ale také přimět k zamyšlení nad dobou, která byla pro pozdější vývoj našeho státu přelomová.

Rozhodně můžeme poděkovat za seriál První republika. Pokračování je za dveřmi a věříme, že bude stejně úspěšné. Jestliže patříte k početným fanouškům tohoto seriálu, sledujte internetové stránky České televize pod odkazem První republika. Online ke shlédnutí budou další epizody již brzy po novém roce.