David Boreanaz: Od anděla k agentovi - filmografie plná akce i napětí

David Boreanaz Filmy

Průlom s Buffy, přemožitelkou upírů

David Boreanaz, pro mnohé známý především jako charismattický upír Angel z kultovního seriálu Buffy, přemožitelka upírů, si svou popularitu upevnil i po boku Sarah Michelle Gellar. Jeho role Angela, rozpolceného mezi svou upíří podstatou a láskou k Buffy, mu otevřela dveře do světa filmu a televize. Po úspěchu Buffy následoval spin-off s názvem Angel, kde se Boreanaz ujal hlavní role a dokázal, že se neztratí ani bez své seriálové partnerky.

Ačkoliv je jeho filmografie spjata především s žánrem fantasy a hororu, objevil se i v romantické komedii Valentýn s hvězdným obsazením. Jeho tvář se mihla i v akčním thrilleru Officer Down po boku Stephena Dorffa. Pro fanoušky kriminálek je pak jeho tvář známá ze seriálu Sběratelé kostí, kde ztvárnil agenta FBI Seeleyho Bootha. Boreanaz tak dokázal, že je všestranným hercem, který se neztratí v žádném žánru.

Anděl: Spin-off s temnější atmosférou

David Boreanaz, známý především jako upír s duší Angelem z kultovního seriálu Buffy, přemožitelka upírů, si svou popularitu upevnil i v jeho spin-offu s názvem Angel. Tento seriál, který se dočkal pěti sezón, nás zavedl do temnějších zákoutí Los Angeles, kde se Angel snaží odčinit hříchy své minulosti. Zatímco Buffy se odehrávala převážně v prostředí střední školy a řešila problémy dospívání, Angel se zaměřil na dospělejší publikum.

Atmosféra seriálu je ponurá a plná napětí. Angel se potýká s démony nejen vnějšími, ale i s těmi, které si nese ve svém nitru. Jeho boj o vykoupení je plný bolesti, ztrát a morálních dilemat. Seriál si získal oblibu pro svůj temný humor, komplexní postavy a propracované příběhy, které se dotýkaly témat viny, vykoupení a naděje.

Bones: Od upírů k forenzní antropologii

David Boreanaz, pro mnohé známý jako upír s duší Angel z kultovního seriálu Buffy, přemožitelka upírů, si získal srdce diváků rolí agenta FBI Seeleyho Bootha v kriminálce Sběratelé kostí. Seriál, který se natáčel dlouhých 12 sezón, nám ukázal svět forenzní antropologie a osteologie, kde se kosti stávají němými svědky zločinů. Boreanazův Booth, bývalý odstřelovač armády, vnáší do světa vědy a dedukce prvek akce a intuice. Jeho chemie s doktorkou Temperance "Bones" Brennan, geniální, ale společensky neohrabanou forenzní antropoložkou, je hnacím motorem celého seriálu. Společně odhalují tajemství ukrytá v kostech obětí, odhalují zločiny a dávají hlas těm, kteří už promluvit nemohou. Sběratelé kostí se stali fenoménem, který přiblížil forenzní vědu široké veřejnosti a ukázal, že i kosti, zdánlivě němé a neživé, mohou vyprávět příběhy.

Valentýnské zlo: Hororový výlet

Pro fanoušky Davida Boreanaz, kteří hledají trochu jiný Valentýn, by hororový film mohl být tou pravou volbou. Ačkoliv je Boreanaz známý spíše svými rolemi v seriálech jako Buffy, přemožitelka upírů a Sběratelé kostí, objevil se i v několika hororových projektech, které by mohly být tou správnou atmosférou pro tento svátek. Mezi ně patří například film "Valentine" z roku 2001, kde si zahrál po boku Denise Richards a Katherine Heigl. Film sleduje skupinu kamarádek, které terorizuje maskovaný vrah. I když film nepatří mezi nejlépe hodnocené horory, fanoušci Boreanaz ho mohou ocenit pro jeho roli a napínavou atmosféru.

Mr. Fix It: Romantická komedie

David Boreanaz, známý především jako upír Angel z Buffy, přemožitelky upírů a jeho spin-offu Angel, nebo jako agent FBI Seeley Booth z dramatu Sběratelé kostí, není zrovna synonymem pro romantické komedie. Jeho charisma a šarm sice fungují i v romantických scénách, ale jeho doménou jsou spíše akční a dramatické role.

To ale neznamená, že by si David Boreanaz romantický žánr nikdy nevyzkoušel. V roce 2001 si zahrál ve filmu Valentýn, kde se objevil po boku hvězd jako Julia Roberts, Bradley Cooper nebo Jennifer Garner. Film sleduje osudy několika párů a jednotlivců v průběhu Valentýna a David si zde zahrál postavu Jasona Morana.

I když Valentýn nepatří mezi nejvýraznější filmy Davida Boreanaze, ukazuje jeho herecký záběr a schopnost zahrát i odlišné žánry. Jeho fanoušci si ho ale pravděpodobně užijí spíše v rolích akčních hrdinů a charismatických vyšetřovatelů.

The Hard Easy: Nezávislý thriller

David Boreanaz, známý především díky seriálům Buffy, přemožitelka upírů a Sběratelé kostí, se objevil i v několika filmových thrillerech. Jedním z nich je i snímek The Hard Easy z roku 2006. V tomto nezávislém filmu si zahrál po boku Henryho Thomase a Bruce Campbella. The Hard Easy, s českým distribučním názvem Drsňáci, se odehrává v Los Angeles a sleduje příběh skupiny zlodějů, jejichž zdánlivě jednoduchá loupež se změní v noční můru. Boreanaz zde ztvárnil postavu Nicolase, jednoho z členů gangu, který se zaplete do sítě lží a násilí. Film sice nepatří mezi nejznámější počiny Davida Boreanaze, ale i tak nabízí napínavou podívanou s hvězdným obsazením. Fanoušci herce tak mají možnost vidět ho v trochu jiném světle, než jsou zvyklí z jeho seriálových rolí.

Oficiální tajemství: Politické drama

David Boreanaz, známý především díky rolím andělů a agentů FBI, si za svou kariéru zahrál v různých žánrech. Jeho filmografie zahrnuje horory jako "Valentine" a akční thrillery jako "Officer Down". Přestože se "Oficiální tajemství" neřadí mezi filmy s Davidem Boreanazem, téma politického dramatu rezonuje s některými jeho rolemi. Například v seriálu "Bones" ztvárnil agenta FBI Seeleyho Bootha, který se pohybuje ve světě vyšetřování a politiky. Jeho postava se potýká s etickými dilematy a musí se orientovat v komplexním prostředí, kde se pravda a moc často střetávají. Ačkoliv Boreanaz nehraje v "Oficiálním tajemství", jeho předchozí role demonstrují jeho schopnost ztvárnit postavy, které se pohybují v podobně napínavých a morálně složitých prostředích.

Další filmové počiny

David Boreanaz si zahrál i v dalších filmech, ačkoliv jeho doménou se stala spíše televize. Za zmínku stojí například akční thriller "Valentine" z roku 2001, kde si zahrál po boku Denise Richards a Katherine Heigl. Film sleduje skupinu kamarádek, které začne pronásledovat tajemný vrah. Boreanaz zde ztvárnil postavu Adama, jednoho z podezřelých.

V roce 2002 se objevil v hororu "The Crow: Wicked Prayer", čtvrtém díle série inspirované komiksy Jamese O'Barra. Zde si zahrál hlavní roli Luc Crashe, rockového hudebníka, který je zavražděn a vrací se z mrtvých, aby pomstil sebe a svou přítelkyni.

Boreanaz propůjčil svůj hlas i animovaným filmům. V roce 2006 nadaboval hlavní postavu, krysího surfaře Codyho Mavericka, v animované komedii "Divoké vlny". Film byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film.

Ačkoliv se David Boreanaz objevil v několika filmech, jeho největší úspěchy a popularitu mu přinesly seriálové role.

Budoucí projekty Davida Boreanaz

David Boreanaz si za svou kariéru vybudoval silnou fanouškovskou základnu díky rolím v seriálech jako Buffy, přemožitelka upírů a Angel. Jeho charisma a talent mu vynesly i hlavní roli agenta FBI Seeleyho Bootha v kriminálním seriálu Sběratelé kostí. Po skončení Sběratelů kostí v roce 2017 se Boreanaz vrhnul na nový projekt, vojenské drama SEAL Team. V něm ztvárňuje Jasona Hayese, velitele jednotky SEAL, která plní ty nejnebezpečnější mise po celém světě. Seriál si získal popularitu pro svůj realistický pohled na život elitní jednotky a Boreanazův výkon je oceňován kritiky i diváky.

Momentálně nejsou žádné oficiální informace o dalších projektech Davida Boreanaze po skončení SEAL Teamu. Je možné, že si dává pauzu od hraní, aby se mohl věnovat rodině nebo jiným zájmům. S jeho hereckými zkušenostmi a popularitou je ale jisté, že se s ním na obrazovkách (nebo v kinech) brzy setkáme. Ať už to bude v další akční roli, dramatickém snímku nebo třeba komedii, fanoušci se můžou těšit na další kapitolu v kariéře tohoto talentovaného herce.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: herci

Autor: Lucie Kliková

Tagy: david boreanaz filmy | filmy s davidem boreanazem