Herecké legendy Marie Poledňákové filmy

Marie Poledňáková Filmy

Spolupráce s hvězdami

Marie Poledňáková ve svých filmech spolupracovala s plejádou českých hereckých hvězd. Pro jejich nezaměnitelné charisma a talent si je vybrala do rolí, které se staly ikonickými a dodnes baví diváky všech generací.

V komedii „S tebou mě baví svět“ zazářili Jiří Lábus a Zdeněk Svěrák jako nesmělí tatoušci na zimní dovolené. Svou lidskostí a humorem si získali srdce diváků a vytvořili jeden z nejznámějších filmových párů české kinematografie.

Nezapomenutelná je také role Elišky Balzerové v komedii „Jak dostat tatínka do děcáku“. Její temperamentní a vtipná postava svobodné matky, která se snaží najít otce pro svého syna, patří k vrcholům její herecké kariéry.

Poledňáková ve svých filmech dávala prostor i dětským hercům. V „S tebou mě baví svět“ se proslavili Lukáš Bech, Michal Suchánek a Václav Postránecký jako tři malí rošťáci. Jejich bezprostřednost a energie dodaly filmu na autentičnosti a vtipu.

Spolupráce s těmito a mnoha dalšími talentovanými herci byla jedním z klíčových faktorů úspěchu filmů Marie Poledňákové. Díky jejich hereckému mistrovství ožívají na plátně postavy s lidskými vlastnostmi, které diváci milují a s nimiž se ztotožňují.

Objevování nových tváří

Marie Poledňáková, královna českých filmových komedií, neměla nos jen na chytlavé příběhy a vtipné dialogy, ale i na herecké talenty. Její filmy se staly odrazovým můstkem pro řadu dnes již ikonických tváří českého filmu. Vzpomeňme na dětské hvězdy jako Tomáš Holý a Yvetta Kornová z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, kteří si svými rolemi získali srdce diváků napříč generacemi. Poledňáková jim dala šanci zazářit a oni se jí odměnili nezapomenutelnými výkony.

Nejen dětské hvězdy, ale i dospělé herecké osobnosti dostaly v jejích filmech prostor ukázat svůj talent. Například Dagmar Veškrnová zažívala po boku Poledňákové filmový vzestup. Její role roztržité maminky v trilogii Slunce, seno… je dodnes nezapomenutelná. Poledňáková dokázala vystihnout komediální talent Veškrnové a využít ho naplno. A co teprve Jiří Lábus a Oldřich Kaiser v nestárnoucí komedii Co je doma, to se počítá, pánové! ? I zde Poledňáková ukázala, že má cit pro obsazení a dokáže dát dohromady herecké duo, které bude bavit diváky i po letech.

Dětské herecké hvězdy

Marie Poledňáková, ta prostě uměla točit filmy, které baví generace! A co teprve ty dětské hvězdy, které v nich zářily! Kdo by zapomněl na roztomilou Petru Černockou coby Saxanu, která si podmanila srdce diváků svými kouzly? Nebo na šikovného Tomáše Holého v roli malého prince v pohádce Jak se budí princezny? A co teprve kluci z filmů o básnících? Pavel Kříž, David Matásek, Miroslava Šafránková, to je jen malý výčet herců, kteří se proslavili už v dětském věku díky filmům Marie Poledňákové.

marie poledňáková filmy

Tyto filmy ale nebyly jen o dětech. Byly o rodině, o přátelství, o lásce. A právě díky tomu, že v nich hrály děti, působily tak autenticky a dojemně. Dětské herecké hvězdy vdechly postavám život a dodaly jim na uvěřitelnosti. Ať už to byla Saxana se svými kouzly, malý princ se svou odvahou nebo kluci z filmů o básnících se svými klukovskými starostmi, diváci si je zamilovali. A není divu, vždyť kdo by odolal jejich šarmu a bezprostřednosti?

Typické herecké obsazení

Ve filmech Marie Poledňákové se často setkáváme s určitým typem hereckého obsazení, který se stal pro její tvorbu charakteristický. Často obsazovala herce, kteří byli divákům dobře známí a oblíbení, a to i z jiných filmových žánrů. Mezi stálice jejích filmů patřili například:

  • Jiří Sovák: Jeho komediální talent a šarm z něj učinily ideálního představitele svérázných dědečků a tatínků.
  • Tomáš Holý: Jako dětský herec si získal srdce diváků v rolích neposedného Vaška ve filmech "Jak vytrhnout velrybě stoličku" a "Jak dostat tatínka do polepšovny".
  • Jana Preissová: Její přirozený herecký projev a charisma z ní udělaly skvělou představitelku matek a babiček.
  • Pavel Nový: Jeho komediální talent a schopnost zahrát jak sympatické, tak i roztržité postavy z něj učinily ideální volbu pro role otců a manželů.
  • Bronislav Poloczek: Jeho charismatický vzhled a herecký talent z něj udělaly skvělého představitele svérázných a nezapomenutelných postav.

Kromě těchto stálých tváří Poledňáková ve svých filmech dávala příležitost i mladým a začínajícím hercům. Její filmy tak často představovaly odrazový můstek pro talentované herecké naděje.

Filmy Marie Poledňákové jsou jako teplé buchty s povidly – voňavé, sladké a hřejí u srdce.

Eliška Krásnohorská

Dlouhodobá spolupráce

Marie Poledňáková si během své kariéry vybudovala silné tvůrčí vazby s řadou herců a hereček, se kterými opakovaně spolupracovala na svých filmech. Tyto dlouhodobé spolupráce přispěly k nezaměnitelnému kouzlu a kontinuitě jejích děl. Jednou z nejvýraznějších spoluprací bylo spojení s herečkou Ivou Janžurovou. Tato dvojice si výborně sedla jak po lidské, tak po profesní stránce a společně stvořily nezapomenutelné postavy, jako jsou například paní Štěpánová z komedie S tebou mě baví svět nebo maminka ze série filmů o básnících. Další významnou osobností, se kterou Poledňáková opakovaně spolupracovala, byl herec Tomáš Holý. Jeho přirozený talent a charisma skvěle zafungovaly v rolích dětských hrdinů, kteří dodávali filmům Poledňákové na autenticitě a bezprostřednosti. Vzpomeňme například na postavu malého Vaška ze S tebou mě baví svět nebo Péti Bajzy z filmu Jak se dělá smích. Dlouhodobá spolupráce s kameramanem Janem Čermákem zase zaručovala vizuální kvalitu a specifickou atmosféru jejích filmů. Čermák dokázal citlivě zachytit jak humorné situace, tak i dojemné momenty, čímž dodával filmům Poledňákové na hloubce a působivosti.

marie poledňáková filmy

Výrazné herecké výkony

Filmy Marie Poledňákové by nebyly tím, čím jsou, bez nezapomenutelných hereckých výkonů. Její talent pro práci s herci a schopnost dostat z nich to nejlepší je patrná v každém jejím filmu. Kdo by zapomněl na roztomilé a přirozené dětské hvězdy z filmů "Jak vytrhnout velrybě stoličku" a "Jak dostat tatínka do polepšovny", Tomáše Holého a Yvettu Kornovou? Jejich bezprostřednost a autentičnost dodaly filmům nezapomenutelný šarm.

Stejně tak nelze opomenout brilantní výkony Jiřiny Bohdalové a Františka Němce v komedii "S tebou mě baví svět". Jejich komická souhra a dokonalé načasování hlášek z nich udělaly legendární filmový pár. Poledňáková dokázala ve svých filmech využít potenciál i z těch nejzkušenějších herců, jako byli například Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, nebo Josef Kemr, kteří svými rolemi dodávali filmům hloubku a lidskost.

Její filmy jsou tak plné nezapomenutelných postav, které si diváci zamilovali a které jim utkvěly v paměti dodnes. Ať už jde o dětské hrdiny, komické duo, nebo moudré starší postavy, všichni herci pod režijním vedením Marie Poledňákové podali výkony, které se nesmazatelně zapsaly do dějin české kinematografie.

Komediální talent herců

Marie Poledňáková, to jméno rezonuje s českou komedií jako málokteré jiné. Její filmy, ať už jde o S tebou mě baví svět, Jak dostat tatínka do polepšovny, nebo Co takhle dát si špenát, se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků. A co je jejich tajemstvím? Kromě Poledňákové geniálního cítění pro humor a nadčasových příběhů je to bezpochyby i komediální talent herců, které si pro své filmy vybírala.

Názov filmu Rok vydania Hlavná téma
S tebou mě baví svět 1982 Rodinná dovolenka a priateľstvo
Dívka na koštěti 1971 Fantasy a dospievanie

Vzpomeňte si na nezapomenutelný tandem Tomáše Holého a Jany Preissové v "S tebou mě baví svět". Jejich komické načasování, mimika, a schopnost dodat i jednoduché replice vtipný podtón, to je mistrovství samo o sobě. Nebo Rudolf Hrušínský a Jiřina Bohdalová v "Jak dostat tatínka do polepšovny". Jejich vzájemná chemie a herecká ekvilibristika mezi komedií a dojetím je prostě strhující. A co teprve Jiří Sochora a Libuše Šafránková v "Co takhle dát si špenát"? Jejich groteskní kreace a nadsazené herectví rozesmějí i po letech.

marie poledňáková filmy

Poledňáková zkrátka dokázala dát dohromady herecké osobnosti, které se vzájemně doplňovaly a vytvářely nezapomenutelné komediální dvojice. Jejich talent, umocněný Poledňákové režií a skvělými scénáři, je tím, co dělá z jejích filmů nestárnoucí klasiku, u které se baví už několikátá generace diváků.

Chemie mezi herci

Filmy Marie Poledňákové se vyznačují nejen poutavými příběhy, ale také nezapomenutelnými hereckými výkony. Velkou zásluhu na tom má bezpochyby i chemie mezi herci, která z plátna doslova čiší. Poledňáková dokázala dát dohromady osobnosti, které si lidsky i profesně „sedly", a vytvořit tak na place atmosféru pohody a vzájemného respektu. Vzpomeňme například na dvojici Iva Janžurová a František Němec v komedii S tebou mě baví svět. Jejich partnerská souhra je natolik přirozená a uvěřitelná, že divák ani na chvíli nepochybuje o tom, že se jedná o skutečný manželský pár. Podobně silné pouto se podařilo navázat i mezi dětskými herci, kteří ve filmech Poledňákové často hrají stěžejní role. Děti působí ve svých rolích spontánně a bezprostředně, což by bez vzájemné důvěry a sympatií jen těžko dosáhly. Chemie mezi herci je zkrátka jedním z klíčových faktorů, které dělají z filmů Marie Poledňákové nadčasovou klasiku.

Vliv režie na herce

Marie Poledňáková, režisérka s nezaměnitelným rukopisem, významně ovlivnila herecké výkony ve svých filmech. Její cit pro komedii a talent pro práci s herci se odráží v nezapomenutelných postavách, které si diváci zamilovali. Poledňáková dokázala z herců dostat to nejlepší, ať už šlo o zkušené profesionály, nebo dětské neherce.

Její filmy se vyznačují specifickým humorem a lidskostí, které jsou patrné i v hereckých výkonech. Poledňáková dávala hercům prostor pro improvizaci a nebála se experimentovat. Důkazem toho jsou například legendární hlášky z filmů jako S tebou mě baví svět nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku, které se staly nedílnou součástí české popkultury. Právě tyto hlášky, často vzešlé z improvizace, dodávají filmům Marie Poledňákové na autenticitě a blízkosti běžnému divákovi.

marie poledňáková filmy

Poledňáková si pečlivě vybírala herce pro své filmy a dokázala vytvořit sehrané herecké obsazení. Její filmy se tak staly odrazovým můstkem pro celou řadu talentovaných herců, kteří se později prosadili i v dalších projektech. Vzpomeňme například na Tomáše Holého, který se proslavil rolí malého Vaška ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, nebo na Janu Preissovou, která zazářila v roli maminky ve filmu S tebou mě baví svět.

Herecké výzvy ve filmech

Marie Poledňáková, to jméno rezonuje českou kinematografií už několik dekád. Její filmy, často označované jako "lidové komedie", skrývají pod povrchem humoru a dobových reálií i herecké výzvy, které museli protagonisté zdolat. Vzpomeňme na Ivu Janžurkovou v trilogii S tebou mě baví svět. Ztvárnit potrhlou, ale zároveň sympatickou maminku tří kluků, to vyžadovalo notnou dávku komediálního talentu a improvizace. Nebo role Tomáše Holého, který se musel v komedii Jak do outlu po boku temperamentní Dagmar Veškrnové poprat s rolí nešiky Karla.

Poledňáková ve svých filmech často pracovala s dětskými herci. Právě ti stáli před nelehkým úkolem zahrát přirozeně a uvěřitelně. Ať už to byli kluci z filmu S tebou mě baví svět, nebo malá Jana Preissová v komedii Copak je to za vojáka..., Poledňáková z nich dokázala dostat autentické emoce a herecké výkony, které diváky baví dodnes. Nesmíme zapomenout ani na herce ve vedlejších rolích, kteří dodávali filmům další rozměr. Kdo by si nepamatoval na Josefa Kemra jako svérázného dědu v trilogii S tebou mě baví svět, nebo na Zdeňka Svěráka v roli tatínka v komedii Copak je to za vojáka...? Herecké výzvy ve filmech Marie Poledňákové byly rozmanité a herci je zvládli bravurně. Díky tomu se na jejich výkony můžeme s úsměvem dívat i po letech.

Odkaz hereckých výkonů

Marie Poledňáková ve svých filmech dokázala mistrně pracovat s herci a vytahovat z nich ty nejlepší výkony. Její filmy by nebyly tím, čím jsou, bez nezapomenutelných rolí hereckých legend. Vzpomeňme na geniální Ivu Janžurovou v trilogii S tebou mě baví svět, Elišku Balzerovou v komedii Jak se krotí krokodýli nebo Libuši Šafránkovou v nestárnoucí pohádce S čerty nejsou žerty. Poledňáková dávala hercům prostor pro improvizaci a budování postavy, což se odrazilo na autentičnosti a uvěřitelnosti jejich výkonů. Nezapomínala ani na dětské herce, kteří se v jejích filmech stali doslova hvězdami. Kdo by neznal Tomáše Holého z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny nebo Yvettu Kornovou a Lukáše Bechera z komedie S tebou mě baví svět. Poledňáková dokázala s dětskými herci navázat přirozený vztah a vytvořit jim na place prostředí, kde se cítili dobře a uvolněně, což se odrazilo na jejich bezprostředních a strhujících výkonech. Odkaz hereckých výkonů ve filmech Marie Poledňákové je tak neméně důležitý jako samotné příběhy a režijní vedení.

marie poledňáková filmy

Nezapomenutelné postavy

Marie Poledňáková, to je jméno, které rezonuje s nejednou generací. Její filmy, plné humoru i dojetí, nám představily postavy, na které se nezapomíná. Kdo by neznal Škopkovou z komedie „S ockem v Africe“ s jejím nezapomenutelným „Já ti dám Tarzan!“, která se stala legendární hláškou? Nebo svéráznou paní Boháčkovou z trilogie „Slunce, seno…“, jež se svými hláškami jako „Dáš si becherovku, nebo rum?“ zapsala do zlatého fondu českých filmových hlášek.

Poledňáková měla neuvěřitelný talent pro vykreslení lidských charakterů s jejich klady i slabostmi. Její postavy nebyly černobílé, ale plnokrevné a uvěřitelné. Ať už to byl svérázný dědeček Homolka z filmů „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ a „Jak dostat tatínka do polepšovny“, nebo emancipovaná maminka z filmu „Co je doma, to se počítá, páni kluci“, všechny tyto postavy si získaly srdce diváků napříč generacemi.

Nezapomenutelný je i herecký koncert Jiřiny Bohdalové v roli paní Maxové z filmu „Fandy, fandy“, která se snaží dát dohromady život své dceři. Poledňáková dokázala z herců dostat to nejlepší a vytvořit nezapomenutelné filmové dvojice, ať už to byli Tomáš Holý a František Němec v roli otce a syna ve filmu „Jak vytrhnout velrybě stoličku“, nebo duo Bohdalová-Kemr ve filmu „Fandy, fandy“.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: herci

Autor: Lucie Kliková

Tagy: marie poledňáková filmy | filmy s marií poledňákovou