Ikona francouzské nové vlny: Catherine Deneuve filmy

Catherine Deneuve Filmy

Ikona francouzské nové vlny

Catherine Deneuve, to je jméno, které rezonuje filmovým světem už po desetiletí. Tato francouzská kráska s ledovým pohledem a neodolatelným šarmem se stala synonymem pro francouzskou novou vlnu, revoluční filmové hnutí 60. let. Její role v dnes již kultovních filmech jako „Slečinky z Rochefortu“ nebo „Deník komorné“ z ní udělaly nejen filmovou hvězdu, ale i ikonu stylu a elegance.

Deneuve spolupracovala s největšími režisérskými osobnostmi své doby, včetně Luise Buñuela, Romana Polanského, Françoise Truffauta a Jacquesa Demyho. Její filmografie je pestrá a zahrnuje žánry od muzikálů přes dramata až po thrillery. V každém snímku ale Deneuve září a dokazuje svou hereckou všestrannost. Její chladná krása a tajemný úsměv z ní udělaly femme fatale filmového plátna, ale zároveň dokázala ztvárnit i křehké a zranitelné postavy.

I po šedesáti letech kariéry Catherine Deneuve nepřestává fascinovat. Její filmy s Catherine Deneuve jsou nadčasové a oslovují diváky napříč generacemi. Její krása sice s věkem dozrála, ale charisma a talent zůstávají. Catherine Deneuve, to je zkrátka legenda.

Spolupráce s Buñuelem a Polanskim

Catherine Deneuve, ikona francouzského filmu, si během své bohaté kariéry zahrála v nespočtu filmů a spolupracovala s mnoha významnými režiséry. Mezi nimi vyčnívají i dvě legendy světové kinematografie – Luis Buñuel a Roman Polanski.

S Buñuelem Deneuve natočila dva filmy, které se nesmazatelně zapsaly do dějin kinematografie. V roce 1967 to byla "Kráska dne", provokativní drama o sexuální frustraci ženy z vyšší společnosti. O pět let později následoval neméně kontroverzní "Diskrétní půvab buržoazie", surrealistická satira na pokrytectví a prázdnotu života bohatých vrstev. Oba filmy se staly klasikou a potvrdily Buñuelovu pověst mistra filmové provokace a Deneuve status odvážné a charismatické herečky.

S Romanem Polanskim Deneuve natočila v roce 1965 psychologický thriller "Odpor", ve kterém ztvárnila mladou ženu pomalu propadající šílenství. Film byl kritikou i diváky přijat s nadšením a potvrdil Polanského talent pro budování tíživé atmosféry a Deneuve schopnost přesvědčivě ztvárnit i psychicky labilní postavy.

Spolupráce s Buñuelem a Polanskim představovala pro Deneuve důležitý milník v její kariéře. Díky těmto filmům se zařadila mezi nejrespektovanější herečky své generace a získala si mezinárodní uznání. Její výkony v těchto snímcích dodnes fascinují diváky po celém světě a dokazují, že Catherine Deneuve je právem považována za jednu z největších hvězd filmového plátna.

Rozmanitost rolí: od dramatu po komedii

Catherine Deneuve není jen krásnou tváří, ale i herečkou s neuvěřitelně širokým záběrem. Její filmografie je jako kaleidoskop žánrů a emocí. Od dramatických rolí, kde s grácií ztvárňuje složité ženské charaktery, až po komediální postavy plné šarmu a vtipu, Deneuve vždy přesvědčí svým hereckým umem.

catherine deneuve filmy

Vybavíte si ji jako chladnou krásku Séverine Serizy z Buñuelovy "Krásky dne", jež se z nudy oddává prostituci? Nebo jako mrazivě elegantní Carol Ledoux z Polanského "Odporu", která se pomalu propadá do šílenství? To jsou jen dva příklady jejích nezapomenutelných dramatických výkonů.

Na druhé straně spektra stojí role, ve kterých Deneuve neváhá ukázat i svůj komediální talent. V "Paraplíčkách ze Cherbourgu" si s lehkostí a šarmem zahrála mladou Geneviève, která sní o velké lásce. A v "Osm žen" François Ozona se s humorem sobě vlastním zhostila role Gaby, svérázné matky rodiny, která se stane podezřelou z vraždy.

Tato rozmanitost rolí a žánrů dělá z Catherine Deneuve jednu z nejvýraznějších a nejuniverzálnějších hereček filmové historie. Její talent a charisma okouzlují diváky napříč generacemi a zaručují, že její filmy budou patřit k těm, ke kterým se rádi vracíme.

Cena za nejlepší herečku v Cannes (1964)

Catherine Deneuve, francouzská filmová ikona, si podmanila plátna kin v nespočtu rolí. Její talent a krása uchvátily publikum po celém světě. Ačkoliv je držitelkou mnoha cen, včetně Césara a Zlatého lva za celoživotní dílo, cena za nejlepší herečku z filmového festivalu v Cannes jí v roce 1964 unikla. V tomto roce se festival konal od 29. dubna do 14. května a Zlatou palmu si odnesl film "Paraplíčka ze Cherbourgu" od režiséra Jacquesa Demyho. Hlavní roli v tomto muzikálu ztvárnila právě Catherine Deneuve. Film byl sice oceněn nejvyšším oceněním festivalu, Deneuve si však cenu za herecký výkon neodnesla.

Mezinárodní úspěch: „Deník komorné“

Catherine Deneuve, ikona francouzského filmu, zazářila v roce 1964 ve filmu „Deník komorné“ (Le Journal d'une femme de chambre) od režiséra Luise Buñuela. Film, adaptace stejnojmenného románu Octava Mirbeaua, se stal mezinárodním úspěchem a upevnil Deneuve pozici jedné z nejvýraznějších hereček své generace.

Deneuve v roli Célestine, mladé služebné, která se ocitá v sídle dekadentní rodiny na francouzském venkově, předvedla strhující výkon plný rafinovanosti a smyslnosti. Její postava, chytrá a všímavá pozorovatelka, se stává svědkem pokrytectví a zvráceností svých pánů, a zároveň se snaží najít své místo ve světě plném intrik a sexuálního napětí.

catherine deneuve filmy

„Deník komorné“ byl oceněn na filmovém festivalu v Berlíně a získal nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film. Film se stal důležitým mezníkem v kariéře Catherine Deneuve a dodnes patří k jejím nejznámějším a nejoceňovanějším snímkům.

„Belle de Jour“: Skandál a uznání

Film „Belle de Jour“ z roku 1967, režírovaný Luisem Buñuelem, se stal jedním z nejznámějších a zároveň nejkontroverznějších filmů s Catherine Deneuve. Herečka v něm ztvárnila roli Séverine, zn

Spolupráce s Truffautem: „Poslední metro“

Catherine Deneuve, ikona francouzského filmu, spolupracovala s mnoha významnými režiséry. Mezi nimi byl i François Truffaut, jeden z hlavních představitelů francouzské nové vlny. Jejich spolupráce vyvrcholila v roce 1980 filmem Poslední metro. Deneuve v něm ztvárnila roli Marion Steiner, herečky a ředitelky divadla v Paříži za německé okupace během druhé světové války. Film se stal okamžitě hitem a získal deset Césarů, nejprestižnějších francouzských filmových cen, včetně ceny pro Deneuve za nejlepší herečku. Poslední metro je považováno za jeden z nejlepších Truffautových filmů a za vrchol kariéry Catherine Deneuve.

„Tancující v temnotách“: Nečekaná role

Catherine Deneuve, ikona francouzského filmu, je známá svými rolemi elegantních a sofistikovaných žen. Její filmografie je plná dramat, romancí a thrillerů, ve kterých ztělesňuje krásu, tajemství a nezávislost. Málokdo by si ji ale dokázal představit v muzikálu, natož v tak syrovém a emocionálně náročném, jako je „Tanec v temnotách“ od Larse von Triera.

Tento dánský režisér je známý svým provokativním stylem a kontroverzními tématy. Jeho filmy často zkoumají temné stránky lidské existence a „Tanec v temnotách“ není výjimkou. Deneuve v něm ztvárnila roli Kathy, české imigrantky pracující v továrně, která se snaží zachránit svého syna před slepotou. Její postava je pravým opakem jejích typických rolí – je to obyčejná žena, zlomená životem a zoufale bojující o lepší budoucnost.

Přijetí role v „Tanci v temnotách“ bylo pro Deneuve odvážným krokem. Film se natáčel v Dogma 95 stylu, který se vyznačuje minimalistickou estetikou a improvizovaným herectvím. Pro herečku zvyklou na propracované kostýmy a pečlivě připravené dialogy to musela být radikální změna. Její výkon v tomto snímku je však strhující a dokazuje, že Catherine Deneuve je herečkou s neuvěřitelným rozsahem a odvahou pouštět se do neprobádaných vod.

catherine deneuve filmy

Pozdější tvorba: „8 žen“

Catherine Deneuve, ikona francouzského filmu, nepolevila ve své tvorbě ani v pozdějších letech. Svědčí o tom i její role v krimi komedii "8 žen" z roku 2002. Film, režírovaný Françoisem Ozonem, představuje Deneuve po boku dalších sedmi významných francouzských hereček, jako jsou Fanny Ardant, Isabelle Huppert nebo Emmanuelle Béart. Deneuve v "8 ženách" ztvárnila Gaby, manželku zavražděného, kolem jehož smrti se točí celý děj. Film se stal diváckým hitem a získal si uznání kritiky pro svůj inteligentní scénář, stylovou kameru a hvězdné obsazení. Deneuve za svůj výkon v "8 ženách" získala nominaci na cenu César, francouzskou obdobu Oscara. Film je důkazem toho, že Catherine Deneuve i po letech na vrcholu si dokáže vybírat role, které jí umožňují předvést svůj talent a charisma.

V přítomnosti Catherine Deneuve na plátně se i ty nejobyčejnější příběhy mění v okouzlující podívanou. Její elegance a charisma prostě nelze odolat.

Eliška Nováková

Catherine Deneuve: Ikona stylu a elegance

Catherine Deneuve je francouzská herečka, která je známá pro svůj elegantní styl a sofistikovaný vkus. Její filmografie je plná ikonických rolí, ve kterých ztělesnila nadčasovou krásu a šarm.

Její spolupráce s legendárním návrhářem Yvesem Saint Laurentem v kultovním filmu "Belle de Jour" z roku 1967 se stala symbolem francouzské nové vlny a inspirovala generace módních nadšenců. Deneuve ve filmu ztvárnila znuděnou manželku, která se ve dne stává prostitutkou. Její kostýmy, od jednoduchých šatů až po ikonické brýle, perfektně odrážely komplexnost její postavy a dodnes patří k nejikoničtějším filmovým outfitům.

Deneuve se nebála experimentovat s módou ani v dalších filmech. V muzikálu "Paraplíčka z Cherbourgu" okouzlila diváky v romantických kostýmech s výraznými barvami, zatímco v psychologickém thrilleru "Nájemník" se představila v androgynním stylu, který odrážel temnou atmosféru filmu. Její schopnost přizpůsobit svůj styl charakteru a atmosféře filmu z ní udělala jednu z nejstylovějších hereček filmové historie.

Vliv na francouzskou a světovou kinematografii

Catherine Deneuve, to je jméno, které rezonuje světem filmu už desítky let. Její půvab, elegance a herecký talent z ní udělaly ikonu francouzské nové vlny a její filmografie je plná děl, která ovlivnila generace filmařů.

Film Rok vydání Režisér Catherine Deneuve jako
Belle de Jour (Kráska dne) 1967 Luis Buñuel Séverine Serizy
Tristana 1970 Luis Buñuel Tristana
Le Dernier Métro (Poslední metro) 1980 François Truffaut Marion Steiner

Spolupráce s režiséry jako Roman Polanski, Luis Buñuel nebo François Truffaut přinesla snímky, které posouvaly hranice filmového vyprávění a estetiky. "Odpor" Romana Polanského z roku 1965, kde Deneuve ztvárnila ženu upadající do šílenství, je dodnes považován za mistrovské dílo psychologického hororu. "Deník komorné" Luise Buñuela z roku 1964 zase ukázal Deneuve jako provokativní a smyslnou ženu, která si pohrává s konvencemi tehdejší společnosti.

catherine deneuve filmy

Její role silných, nezávislých a často i provokativních ženských postav rezonovala s dobovou atmosférou a inspirovala další filmaře po celém světě. Deneuve se stala symbolem ženské emancipace a moderní ženy, která se nebojí jít proti proudu. Její vliv na francouzskou a světovou kinematografii je nepopiratelný a její filmy dodnes inspirují a fascinují diváky napříč generacemi.

Odkaz a pokračující kariéra legendy

Catherine Deneuve je bezpochyby jednou z nejzářivějších hvězd francouzské kinematografie. Její filmografie čítá přes sto filmů a zahrnuje spolupráce s největšími režisérskými jmény, jako byli François Truffaut, Luis Buñuel nebo Roman Polanski. Deneuve se proslavila rolí krásné a tajemné Séverine ve filmu Kráska dne (1967) a od té doby se stala ikonou stylu a elegance.

I po více než šesti dekádách v záři reflektorů Deneuve nepřestává fascinovat publikum i kritiky. Její herecký talent a charisma z ní činí jednu z nejvyhledávanějších hereček i v současnosti. V posledních letech se objevila ve filmech jako „Na věky věků“ (2019) nebo „Pravda“ (2019), kde opět dokázala svou všestrannost a schopnost ztvárnit komplexní ženské postavy.

Odkaz Catherine Deneuve přesahuje hranice filmového plátna. Její krása, styl a nezávislý duch z ní učinily symbol francouzské kultury a inspiraci pro generace žen po celém světě. Její filmy a postavy, které ztvárnila, nadále rezonují s diváky a připomínají nám sílu a krásu kinematografie. Catherine Deneuve je zkrátka legenda, jejíž hvězda bude zářit ještě dlouhá léta.

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: herci

Autor: Lucie Kliková

Tagy: catherine deneuve filmy | filmy s catherine deneuve