Sylvester Stallone jako vyhazovač v kultovní Road House se vrací!

Road House

Road House: Klasika akčních filmů

Film Road House z roku 1989, v hlavních rolích s Patrickem Swayzem a Samem Elliottem, se stal kultovní klasikou akčních filmů. Příběh se točí kolem Daltona, vyhazovače s tajemnou minulostí, najatého, aby dal do pořádku drsný bar Road House v malém městečku v Missouri. Film je proslulý svými brutálními bojovými scénami, které choreografoval Bennett Yenkni, odborník na bojová umění. Swayze, který se na roli intenzivně připravoval, předvádí působivé bojové umění a kaskadérské kousky.

Vedle akce Road House nabízí i zajímavou zápletku s prvky dramatu a romantiky. Daltonův boj s násilnickým gangem vedeným bezohledným podnikatelem Bradem Wesleym tvoří jádro příběhu. Zároveň se Dalton sblíží s místní lékařkou Doc, čímž do drsného světa filmu vstupuje i romantická linka. Road House se natáčel převážně v Missouri, kde se nachází i skutečný bar, který sloužil jako předloha pro fiktivní Road House. Film si získal oblibu i díky svému specifickému soundtracku, který kombinuje rockovou hudbu s country prvky.

Patrick Swayze jako vyhazovač Dalton

Patrick Swayze se stal ikonou akčních filmů 80. let a jeho role vyhazovače Daltona ve filmu Road House z roku 1989 ho katapultovala mezi hvězdy. Swayze ztvárnil Daltona s charismatem a drsností, čímž si získal srdce diváků po celém světě. Dalton nebyl jen obyčejný vyhazovač, byl to mistr bojových umění s filozofickým náhledem na život. Jeho úkolem bylo nastolit pořádek v drsném baru Double Deuce, který byl plný násilníků a kriminálníků.

Swayze pro roli Daltona tvrdě trénoval bojová umění a jeho fyzická příprava je ve filmu zřejmá. Jeho bojové scény jsou choreograficky propracované a realistické, což dodává filmu na autentičnosti. Road House se stal kultovní klasikou a Dalton v podání Patricka Swayzeho je dodnes považován za jednoho z nejpamětihodnějších akčních hrdinů filmové historie.

Kultovní souboje a hlášky

„Road House“ z roku 1989 není jen tak ledajaký akční film. Je to film, který se zapsal do srdcí diváků po celém světě díky svým nezapomenutelným soubojům a hláškám. Patrick Swayze jako vyhazovač Dalton předvádí neuvěřitelné bojové umění a s grácií si poradí s každým rváčem, který se mu postaví do cesty. Jeho styl je efektivní, elegantní a smrtící. Kdo by zapomněl na scénu, kdy s neuvěřitelnou přesností vytrhne protivníkovi hrdlo? Nebo na souboj s Jimmym, který je plný napětí a surové síly?

A co teprve hlášky! „Bolest nezná čas“, „Nikdy se nehádej s pitomcem. Ostatní nepoznají rozdíl“ nebo „Jsem tu od toho, abych pomáhal lidem. A někdy to znamená rozbít jim obličej.“ Tyto hlášky zlidověly a dodnes je s úsměvem citují fanoušci po celém světě. „Road House“ je zkrátka kultovní film, který si své místo v historii kinematografie právem zaslouží.

Atmosféra amerického zapadákova

Prach se víří za odjíždějícím autem a pomalu usedá na oprýskaný nápis "Roadhouse". Zde, na okraji civilizace, kde se slunce opírá o horizont a hvězdy září jasněji než pouliční lampy, se nachází svět sám pro sebe. Svět drsných kovbojů, unavených truckeřů a osamělých duší hledajících útěchu v panáku whisky a melodii jukeboxu. Vzduch je hustý od cigaretového dýmu a příběhů, které by se jen tak někde nevyprávěly.

Dřevěné podlahy pamatují dusot těžkých bot a rytmus country písní. U baru sedí postavy s vráskami vyrytými časem a zážitky, které by leckomu nahnaly husí kůži. Jejich pohledy vyprávějí o drsné kráse amerického západu, o nekonečných pláních a neúprosném slunci.

Roadhouse není jen hospoda. Je to oáza v moři osamělosti, místo setkání pro ty, kteří žijí na okraji společnosti. Místo, kde se z neznámých stávají přátelé a kde se i ten nejtvrdší chlapík může na chvíli uvolnit a nechat se unášet atmosférou svobody a nespoutanosti.

Soundtrack plný rockové hudby

Atmosféra road housu, drsného a nekompromisního místa na okraji společnosti, se neobejde bez správného soundtracku. A co jiného by se do takového prostředí hodilo lépe než syrová energie rockové hudby? Žádné uhlazené popové melodie, ale hutné kytary, dunivé bicí a chraplavé vokály, které vám rozvibrují hrudní koš.

Klasikou žánru jsou bezpochyby legendy jako ZZ Top se svým jižanským boogiem, drsní Motörhead s Lemmyho nezaměnitelným vokálem, nebo AC/DC, jejichž hity jako "Highway to Hell" a "Thunderstruck" jako by byly pro road housy stvořeny. Nesmíme zapomenout ani na bluesové kořeny, ze kterých rocková hudba vychází. Muddy Waters, John Lee Hooker a Howlin' Wolf, to jsou jména, která v každém správném road housu rezonují prostorem.

Modernější rocková scéna pak nabízí další paletu kapel, které skvěle dokreslují atmosféru drsného prostředí. Například Queens of the Stone Age se svým pouštním rockem, The Black Keys s garážovým zvukem, nebo Rival Sons, kteří v sobě snoubí bluesovou syrovost s moderním rockovým feelingem.

Soundtrack plný rockové hudby je zkrátka pro road house tím, čím je benzín pro motorku. Bez něj by to prostě nebylo ono pravé.

Kasovní trhák roku 1989

V roce 1989 se na plátna kin prodral film, který se stal kultovní klasikou a z Patricka Swayzeho udělal akční hvězdu s duší romantika. Řeč je samozřejmě o filmu „Road House – V moci vášně“. Swayze si zahrál Jamese Daltona, vyhazovače s pohnutou minulostí a filozofií nenásilí, který je najat, aby dal do pořádku drsný bar „Double Deuce“ v malém městečku v Missouri.

Film si získal srdce diváků po celém světě, a Česká republika nebyla výjimkou. „Road House“ se stal kasovním trhákem, promítal se v kinech dlouhé týdny a VHS kazety s filmem kolovaly z ruky do ruky. Co stálo za tímto úspěchem?

Důvodů bylo hned několik. Atraktivní prostředí baru plného drsných chlapíků a krásných žen, strhující akční scény s prvky bojových umění a v neposlední řadě charismatický Patrick Swayze v roli drsňáka s dobrým srdcem, to vše oslovilo široké publikum. „Road House“ se stal symbolem akčního filmu s duší a dodnes si drží své věrné fanoušky.

Vliv na popkulturu a akční žánr

Film Road House z roku 1989, v hlavních rolích s Patrickem Swayzem a Samem Elliottem, se stal kultovní klasikou a významně ovlivnil akční žánr i popkulturu obecně. Film představil postavu vyhazovače Daltona, který je nejen drsným ochráncem pořádku, ale také mistrem bojových umění a filozofie. Tato neobvyklá kombinace drsnosti a intelektu, spolu s chytlavými hláškami a nezapomenutelnými akčními scénami, uchvátila diváky a inspirovala řadu dalších filmů a seriálů.

Vliv Road House je patrný v akčních filmech 90. let, kde se objevují podobně drsní, ale charismatičtí hrdinové, kteří se s problémy vypořádávají především pěstmi. Film také pomohl nastartovat kariéru Patricka Swayzeho jako akční hvězdy a upevnil status Sama Elliotta jako ikony drsňáků. Kromě filmové tvorby se Road House propsal i do dalších oblastí popkultury. Odkazy na film, hlášky postav a ikonické scény se objevují v seriálech, videohrách, hudbě a dokonce i reklamě.

Přestože Road House nebyl kritikou přijat s nadšením, jeho popularita u diváků je nepopiratelná. Film se stal fenoménem, který i po letech baví a inspiruje. Jeho vliv na akční žánr a popkulturu je nezanedbatelný a svědčí o nadčasovosti příběhu o boji dobra se zlem, i když se odehrává v prostředí baru na zapadlé americké dálnici.

Plánovaný remake s Jake Gyllenhaalem

Po úspěchu filmu Road House z roku 1989 s Patrickem Swayzem v hlavní roli se Hollywood rozhodl pro remake. Do hlavní role drsného vyhazovače Jamese Daltona byl obsazen Jake Gyllenhaal, známý svými rolemi v akčních filmech jako "Zrození šampióna" nebo "Princ z Persie: Písky času". Režie se ujme Doug Liman, který má na kontě filmy jako "Na hraně zítřka" a "Identita Bourneova".

Scénář k remaku píše Anthony Bagarozzi a Charles Mondry, kteří se podíleli na filmu "Doctor Strange". Zatím není jasné, zda se děj bude držet originálu, nebo se tvůrci vydají jiným směrem. Fanoušci doufají, že se dočkají věrné adaptace s moderním nádechem a že Gyllenhaal vnese do postavy Daltona novou energii.

Datum premiéry zatím nebylo stanoveno, ale produkce by měla být zahájena v průběhu roku 2023.

Seriálová adaptace v nedohlednu

Fanoušci kultovní klasiky Road House s Patrickem Swayzem se už roky upínají k naději na seriálovou adaptaci. Bohužel, zdá se, že jejich sny zůstanou nevyslyšeny. Navzdory opakovaným náznakům a spekulacím se projekt seriálu Road House zasekl v předprodukčním pekle.

Důvodů pro stagnaci je pravděpodobně hned několik. Zaprvé, originální film je považován za kultovní klasiku a jeho odkaz je těžké napodobit, natož překonat. Seriálová adaptace by se tak musela potýkat s enormním tlakem fanoušků i kritiků. Zadruhé, nalezení vhodného představitele pro roli Daltona, kterou proslavil charismatický Swayze, by byl úkol hodný mistra v obsazování.

Ačkoliv se v minulosti objevily zvěsti o možném obsazení herců jako Jake Gyllenhaal nebo Ryan Gosling, žádný z nich se nakonec k projektu nepřihlásil. Bez silného hereckého obsazení a přesvědčivého scénáře je tak seriálová adaptace Road House stále v nedohlednu.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: road house